Typy włosów – najważniejsze informacje

Wygląd zewnętrzny człowieka i to, w jaki sposób postrzegają nas inni w dużej mierze zależy również od kondycji włosów. To właśnie zadbane i lśniące włosy potrafią przyciągać spojrzenia a odpowiednio dobrana fryzura może korzystnie poprawić nasz image.

Bardzo istotną sprawą jest tutaj odpowiednia pielęgnacja włosów i trafny wybór używanych w tym celu kosmetyków. W dalszej części artykułu przedstawimy typowe rodzaje włosów oraz adekwatne sposoby ich pielęgnacji.

Włosy naturalne

To z jakimi włosami się rodzimy jest sprawą dziedziczną. Naturalnie gęste i lśniące włosy to marzenie każdego człowieka. Ten typ włosów nie potrzebuje z naszej strony żadnych specjalnych zabiegów, kosztownych kuracji czy specjalistycznych preparatów. W tym przypadku najistotniejszą sprawą jest dbałość o stan skóry głowy oraz jej odpowiednie nawilżenie. Należy oczywiście dobrać odpowiedni dla danego typu włosów szampon, który będzie delikatnie oczyszczał zarówno włosy jak i skórę głowy a także podkreślił naturalne piękno każdego kosmyka. Posiadając naturalne piękne włosy powinniśmy się wystrzegać używania wszelkiego typu suszarek czy prostownic do włosów by niepotrzebnie nie uszkadzać struktury włosa.

Dodatkowo, gdy nasze włosy są wystarczająco podatne na układnie nie ma tutaj potrzeby używania takich preparatów jak pianki, żele czy lakier. Naturalne piękno włosów obroni się samo wystarczy zadbać o ich higienę i dobrze dobraną fryzurę nie powodującą uszkodzeń skóry głowy i samych włosów. Duże znaczenie ma tutaj także naturalna puszystość włosów, jeżeli nie potrzebujemy w tym celu korzystania z całej gamy kosmetyków dodających włosom sprężystości.

Dobra kondycja włosów objawia się także w stanie samych końcówek włosa, gdy końcówki nie są rozdwojone to znak, że nasze włosy są w dobrej formie. Naturalnie gęste i lśniące włosy pozwalają ich właścicielce na ogromną oszczędność czasu, gdyż nie musimy zbyt wiele uwagi poświęcać naszej fryzurze a także na znaczną oszczędność pieniędzy, skoro w takim przypadku nie ma konieczności finansowania specjalistycznych zabiegów kosmetycznych w cenionych salonach fryzjerskich.

Najbardziej zalecane jest mycie włosów od dwóch do trzech razy w tygodniu oraz stosownie odpowiednich odżywek, które nie obciążą włosów i pozwolą wydobyć ich naturalne piękno. Istotne jest także zadbanie o odpowiednią ochronę włosów i skóry głowy przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak np. promieniowanie słoneczne, szczególnie w okresie letnim. Używane przez nas produkty kosmetyczne powinny korzystnie wpływać na stan skóry głowy zapewniając jej optymalne nawilżenie nie powodując jednocześnie nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych. Zastosowana odżywka natomiast ma za zadanie wydobycie naturalnego blasku. Kilka razy w miesiącu można pokusić się także o nałożenie maseczki, która pomoże w uporaniu się ze słabo rozczesującymi się bądź mocno kręconymi włosami.

Włosy przesuszone

Włosy przesuszone

Najczęstszym objawem pozwalającym na rozpoznanie, że mamy do czynienia z włosami nadmiernie przesuszonymi jest ich szorstkość, częste elektryzowanie się podczas czesania a także zanik połysku. Takie włosy potrafią sprawić wiele trudności zarówno przy codziennej ich pielęgnacji jak i przy misternym układaniu fryzury. Suchość włosów często spowodowana jest słabą pracą gruczołów łojowych skóry głowy, które wydzielają zbyt małe ilości serum, z kolei na pracę tych gruczołów niejednokrotnie mogą mieć wpływ niekorzystne warunki zewnętrzne (silny wiatr, wysoka temperatura).

Suche włosy są bardziej narażone na uszkodzenia fizyczne, o czym należy pamiętać decydując się na wykonanie danego zabiegu fryzjerskiego. Nieprawidłowo przeprowadzony zabieg trwałej ondulacji, prostowania czy nawet farbowania włosów może spowodować dalszą utratę wilgotności włosa. Włosy suche mają średnio o 10% niższe nawilżenie niż włosy zdrowe, co natychmiast objawia się w ich wyglądzie. Wydawałoby się, że w takim przypadku należy, zgodnie z zaleceniami producentów kosmetycznych stosować wszelkie dostępne środki przeznaczone do pielęgnacji włosów suchych. Środki te jednak należy stosować bardzo ostrożnie, aby nie dopuścić do nadmiernego obciążenia włosów.

Najprostszą i bardzo skuteczną metodą może okazać się dostarczenie włosom odpowiedniego nawilżenia poprzez regularne spożywanie znacznych ilości niegazowanej wody mineralnej. Słusznym korkiem jest także zaprzestanie używania urządzeń elektrycznych, które dodatkowo wysuszają włosy takich jak lokówki, suszarki czy prostownice. W sytuacji, gdy nie potrafimy całkowicie porzucić używania sprzętu elektrycznego w celu ułożenia fryzury, musimy przynajmniej ograniczyć się w tym zakresie do niezbędnego minimum a ponadto zaopatrzyć się w profesjonalne produkty chroniące włosy przed zgubny wpływem wysokiej temperatury. Nie bez znaczenia jest także klasa używanej przez nas suszarki czy lokówki.

Warto jest zainwestować w taki sprzęt, który daje nam możliwość samodzielnej regulacji temperatury i warto również przeznaczyć więcej czasu na układanie fryzury, aby można było ją wykonać przy zastosowaniu możliwie jak najniższej temperatury. Do codziennej stylizacji włosów suchych niezbędne zatem będą preparaty, które mają właściwości termoochronne a w sezonie wakacyjnym nie można zapominać o stosowaniu kosmetyków posiadających filtry UV.

Włosy przetłuszczające się

Włosy tłuste

Jest to powszechnie występujący typ włosów, który dodatkowo bardzo łatwo można rozpoznać. Objawia się ciężkością włosów, sklejaniem się ze sobą poszczególnych pasm, nadmiernym wypadaniem a niejednokrotnie występowaniem łupieżu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy. Nadmiar sebum powoduje jednocześnie blokadę porów występujących na skórze utrudniając jej tym samym oddychanie.

Głównym działaniem powinno więc w tym przypadku być przywrócenie prawidłowej produkcji sebum. Rozpowszechnione opinie wskazujące jakoby częste mycie przetłuszczających się włosów powodowało dalszą nadmierną produkcję sebum są w istocie fałszywe. Należy dbać aby skóra głowy była zawsze oczyszczona z nadmiaru łoju, zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym, co pozwoli skórze oddychać i tym samym przyczyni się do poprawy jej kondycji.

Włosy cienkie

Słabe, cienkie włosy to prawdziwy dramat dla ich posiadaczki. Wszelkie produkty stosowane w celu zwiększenia gęstości fryzury mogą jednocześnie nadmiernie obciążać już i tak słabe włosy, pogarszając tym samym ich stan. Dodatkowo tego typu włosy często charakteryzują się niestety nadmiernym wypadaniem. Źródła tych problemów tkwią niejednokrotnie w prowadzonym trybie życia – nieprawidłowa dieta, nadmiar stresu, nie dostarczanie do organizmu potrzebnych witamin i mikroelementów. Często przyczyną takie stanu może okazać się również niewłaściwa gospodarka hormonalna organizmu.

Włosy tego typu są znacznie cieńsze niż zdrowe włosy (szacuje się, że około o 25% cieńsze), co skutkuje tym, że takie włosy wydają się być dużo rzadsze. Osłabione i matowe włosy są ponadto narażone na dodatkowe uszkodzenia mechaniczne.

Przy pielęgnacji takich włosów trzeba być szczególnie wyczulonym na delikatne przeprowadzanie mycia, suszenia i szczotkowania włosów. Ważne jest również, aby nie stosować tych zbiegów nazbyt często, gdyż powodują one dodatkową utratę włosów. Zdecydowanie należy podjąć kroki w celu poprawy kondycji włosów poprzez zmianę dotychczasowej diety w celu dostarczenia niezbędnych witamin i minerałów, gdzie mogą okazać się pomocne powszechnie występujące w drogeriach zestawy środków pobudzających porost włosów i różnorodne suplementy diety.

0 comments
0 likes
Prev post: Menu dla zdrowych włosów – sprawdź co jeść by mieć zdrowe włosy!Next post: Jak wzmocnić końcówki włosów?

Related posts

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *