Jak szybko zapuścić włosy?

Jak szybko zapuścić włosy

Przez dużą część społeczeństwa długie włosy uznawane są za symbol kobiecości. Wiele pań regularnie dba o to, by ich fryzura dodawała im atrakcyjności. Warto wiedzieć o tym, że, wbrew mitom, włosów nie można zregenerować, a ich średni miesięczny przyrost wynosi (w przybliżeniu) 1cm. Nie oznacza to jednak, że nie możemy poprawić ich kondycji ani pozytywnie wpłynąć na tempo wzrostu włosa.

Zastanawiając się, jak zapuścić włosy? Należy wziąć pod uwagę, że na ten proces może wpłynąć duża liczba czynników. Oto niektóre z nich:

Sposób odżywiania.

Wielokrotnie zapominamy o tym, że za wygląd naszych włosów w dużym stopniu jest odpowiedzialna prowadzona przez nas dieta.

Spożywanie przetworzonej żywności, tłustych i niezdrowych produktów oraz picie niewystarczającej ilości wody powoduje, że w naszym organizmie brakuje niezbędnych witamin i składników odżywczych. Co za tym idzie, kondycja włosów ulega pogorszeniu.

Warto pamiętać o tym, że zbilansowana dieta uwzględnia, między innymi, dużą ilość warzyw i owoców, a także zdrowe tłuszcze (zawarte w awokado, orzechach i np. oleju lnianym).

Regularne wizyty u fryzjera.

Piękne włosy to przede wszystkim zdrowe włosy. Regularne podcinanie pozwala na pozbycie się rozdwajających się końcówek, dzięki czemu zniszczenia nie zaczynają obejmować zdrowych partii włosów.

Warto pamiętać o tym, że chcąc zapuścić włosy nie należy zbyt często odwiedzać fryzjera, jednak usunięcie kruszących się końcówek to konieczność. Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, jakie farby są wykorzystywane podczas koloryzacji. Wiele z nich zawiera szkodliwe składniki, których lepiej unikać.

Dopasowana i systematyczna pielęgnacja włosów.

Niezwykle ważnym elementem, który może wpłynąć na tempo wzrostu włosów, a także na ich odpowiednie odżywienie jest stosowana przez nas pielęgnacja.

Skóra głowy powinna być regularnie oczyszczana, a włosy (szczególnie końcówki) mocno nawilżane i zabezpieczane przed zniszczeniami.

W jakie produkty warto się zaopatrzyć?

  • Delikatny szampon – oczyszczanie skóry głowy wymaga stosowania szamponu, który nie zawiera agresywnych środków, mogących ją podrażnić. Wiele osób z powodzeniem stosuje produkty, które nie zawierają SLS/SLES, dzięki czemu nie muszą zmagać się z podrażnieniami. Co więcej, mocne oczyszczanie skóry głowy może wiązać się z nadmiernym wytwarzaniem łoju, który obciąża cebulki włosów i powoduje ich nadmierne wypadanie.
  • Dobrze dobrana maska do włosów oraz odżywka – wbrew wielu krążącym mitom, produkty nawilżające wcale nie muszą obciążać włosów. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy posiadamy włosy nisko-, średnio-, czy też wysokoporowate. Każdy z tych rodzajów wymaga trochę innej pielęgnacji. Jednakże, w każdym z tych przypadków dobrze jest stosować produkty, które w swoim składzie posiadają olejki albo masła. Najlepiej nie nakładać ich na włosy znajdujące się powyżej linii uszu, by uniknąć ewentualnego zmniejszenia objętości włosów u nasady.
  • Serum na końcówki – dobrym pomysłem jest zabezpieczanie końcówek przed zniszczeniem za pomocą silikonowego serum. Pozwala ono na wygładzenie włosów, a także ochroni je przed mechanicznymi uszkodzeniami, wywołanymi chociażby przez warunki pogodowe.
  • Olejowanie włosów – odżywienie i nawilżenie włosów zapewni olejowanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Do tego zabiegu można wykorzystać, na przykład, olej kokosowy albo olej lniany. Wystarczy nałożyć go godzinę przed myciem włosów, a następnie dokładnie zmyć i zaaplikować maskę lub odżywkę.

Produkty przyspieszające porost włosów.

  • Wcierki – systematyczna aplikacja wcierek, połączona z masażem skóry głowy, to świetny sposób na przyspieszenie tempa wzrostu włosów. Niektóre z nich posiadają w swoim składzie alkohol, co nie powinno być powodem do niepokoju- jego obecność pozwala na lepsze wchłanianie się składników odżywczych, a co za tym idzie na dużą skuteczność tego typu produktów.
  • Suplementy – dostępne w aptece produkty na porost włosów, zazwyczaj zawierają dużą dawkę witamin i składników odżywczych, które pomagają w zapuszczeniu włosów. Warto pamiętać o tym, że tego typu produkty nie zastąpią odpowiednio zbilansowanej diety i mogą stanowić jedynie dodatek do zdrowego odżywiania i prawidłowej oraz regularnej pielęgnacji.
  • Domowe sposoby – popularnymi metodami na zapuszczenie włosów jest picie skrzypokrzywy (naparu ze skrzypu i pokrzywy), drożdży albo siemienia lnianego.

Ograniczenie stylizacji.

Kondycja włosów może być osłabiona poprzez stosowanie zbyt dużej ilości produktów do stylizacji. Mowa tutaj o lakierach, piankach, żelach i innych artykułach, mogących posiadać w swoim składzie alkohol i inne niepożądane składniki.

Co więcej, wykorzystywanie lokówki, prostownicy oraz suszarki, wiąże się z przesuszeniem włosów. Wynika to z wysokiej temperatury, wykorzystywanej w tego typu urządzeniach. Dobrze jest ograniczyć ich użytkowanie. Można także stosować suszarkę z opcją chłodnego nawiewu, który nie osłabia kondycji włosów.

Zimna woda, suszenie i odpowiednia fryzura.

Na dobry stan włosów ma wpływ stosowanie chłodnej wody podczas płukania włosów. Dzięki temu łuski domykają się i nie są tak bardzo narażone na łamanie i kruszenie. Pójście spać w mokrej fryzurze to zbrodnia. Włosy należy bezwzględnie wysuszyć, aby nie niszczyły się podczas nocy. Dobrym pomysłem jest również związywanie ich w luźny warkocz/ kok tak, by nie ulegały plątaniu.

Zapuszczanie włosów to proces, który wymaga od nas dobrze zbilansowanej diety, odpowiednio dobranej i systematycznej pielęgnacji, a także dbania o to, by fryzura nie była narażona na zniszczenia wywołane zbyt dużą ingerencją niepożądanych składników.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *