Podstawy mycia włosów

W kwestii pielęgnacji włosów pojawiły się już dziesiątki wpisów. Tym razem skupimy się na podstawowych czynnościach przy myciu głowy, aby mieć pewność, że tafla jest odpowiednio odświeżona, a skóra głowy czysta. Czy wiesz jak prawidłowo myć włosy?

Kierunek czesania włosów

Włosy należy do mycia prawidłowo przygotować. W praktyce oznacza to dokładne rozczesanie pasm zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Tutaj wyróżniamy dwa sposoby. Część dziewczyn wykonuje to na stojąco, zaczesując włosy  do góry. Druga grupa pochyla się w przód rozczesując włosy w dół. Który ze sposobów jest skuteczniejszy? Zależy to od prywatnych preferencji. Niektórzy narzekają na ból kręgosłupa czy karku i nie są w stanie dłużej utrzymać się w pozycji pochylonej do przodu.

Rozcieńczanie szamponu z wodą

Według najnowszych doniesień z branży pielęgnacyjnej, rozwadnianie szamponu jest o wiele korzystniejsze dla włosów. Mieszanka szamponu z odrobiną wody sprawi, że brud oraz sebum są znacznie lepiej wymywane ze skóry głowy oraz włosów.

Nie jest żadną tajemnica, że większość obecnie stosowanych szamponów zawiera silne detergenty. Skoncentrowana forma gęstego płynu może powodować podrażnienia, wywoływać swędzenie a nawet pieczenie skóry głowy. Rozwodniony szampon znacznie lepiej dociera we wszystkie zakamarki skóry głowy i oczyszcza ją, redukując wystąpienie możliwych podrażnień. Kolejną zaletą jest fakt, że taka mieszanka jest bardziej ekonomiczna, ponieważ obniża koszty kolejnych zakupów.

Mycie włosów

Samo mycie włosów oznacza w rzeczywistości pielęgnację skóry głowy. Warto mieć na uwadze, że to właśnie tam skupia się sebum, które należy usunąć, wykonując masaż skóry głowy okrężnymi ruchami. Rozwodniony szampon znakomicie się spienia, co ułatwia pielęgnację całej tafli włosów. Obecne trendy wskazują na fakt, że nie należy pocierać pasm włosów między dłońmi. Ta część głowy myje się samoistnie spływającą po kosmykach pianą.

Metoda OMO

Niektóre z pań dodatkowo odżywiają włosy jeszcze przed pierwszym myciem. Metoda OMO (odżywianie-mycie-odżywianie) polega na nałożeniu odżywki, umyciu głowy i ponownemu odżywieniu włosów odpowiednim kosmetykiem. Warto zadbać o to, by pierwsza odżywka przed myciem nie zawierała silikonów, a jedynie proteiny lub substancje nawilżające.

Inne metody mycia włosów

Obecnie stosuje się wiele metod stanowiących alternatywę dla tradycyjnego szamponu do włosów. Wiele kobiet ogranicza się jedynie do mycia włosów odżywką. Kosmetyk ten przyniesie wiele korzyści pod warunkiem, że jest stosowany z odpowiednią intencją. Wiele odżywek znakomicie się pieni. Odpowiednio dobrana potrafi zminimalizować problem przetłuszczającej się skóry głowy lub suchych i łamliwych włosów. Tę metodę mycia w szczególności upodobały sobie panie o kręconych włosach.

Szampony bez SLS

Silne oczyszczanie skóry głowy szamponami ze SLeS powoduje silniejsze przetłuszczanie się włosów. Aktualne zalecenia to używanie łagodnych szamponów (nawet takich z przeznaczeniem dla niemowląt). Szampony o silnie czyszczącym składzie powinny pojawiać się na głowie jedynie raz w tygodniu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *