Mydło do włosów, czyli szampon w kostce

Mydło do włosów

Mycie włosów szamponem to norma. Na pytanie czym myjesz włosy ”, prawie każdy odpowie: szamponem! Znajdą się jednak osoby, z których ust padnie szampon w kostce. W rzeczywistości jest to produkt specjalistyczny, przeznaczony do mycia włosów, który szamponem nie jest, mimo że bywa nazywany „szamponem w kostce”. Produktem tym jest specjalne mydło, które uformowane zostało w tradycyjną kostkę, które przeznaczone jest do mycia włosów.

Szampony do mycia włosów vs naturalne preparaty

Szampony i odżywki , których zadaniem jest sprawienie, by ta część naszego ciała wyglądała zdrowo i ładnie, to coraz częściej chemia, która zapewnia wygląd, ale nie poprawia faktycznego stanu zdrowia włosów. By polepszyć ich stan, dobrze jest sięgnąć po produkty naturalne jak „szampon w kostce”.

 

A skoro tak, czemu nie spróbować używać mydła do włosów?

W końcu ludzkość używała w tym celu mydeł przez całe stulecia. Nie będzie to zatem nic nowego, a tylko odświeżenie wiedzy sprzed lat.

Na czym tak naprawdę polega mycie włosów?

Mycie włosów polega na tym, że chcemy najpierw włosy umyć z brudu i kurzu, ale także z wydzieliny łojowej  (naturalnego zabezpieczenia włosa przed czynnikami zewnętrznymi). Następnie włosy trzeba wzmocnić i ochronić, jednocześnie je odżywiając.

Te dwie właściwości są przeciwstawne i można by pomyśleć, że wzajemnie się wykluczają. To dlatego koncerny zalecają mycie włosów szamponem, a następnie nakładanie odżywki.

 

Rola szamponu i odżywki do włosów

Produkowane przez nie szampony są bowiem nastawione na zmywanie z włosów wszystkiego, a odżywki przeciwnie – na nakładanie na włosy specjalnych substancji.

Niestety z uwagi na chemiczny skład, coraz więcej osób cierpi na choroby skóry głowy, podrażnionej przez substancje zawarte w silnych szamponach i odżywkach. Osoby te odczują ulgę już po pierwszym myciu głowy przy użyciu mydła, nawet zwykłego.

Włosy jednak nie będą wyglądały oszałamiająco po użyciu do ich mycia zwyczajnego mydła. Na tym etapie ulga będzie jednak ważniejsza od wyglądu. Używanie specjalnych mydeł, zgodnie z ich przeznaczeniem może to jednak zmienić i połączyć zdrową skórę z zadbaną fryzurą.

 

Jak myć włosy szamponem w kostce?

Szampon w kostce to nic innego jak mydło :), procedura mycia włosów mydłem może się wydać skomplikowana, ale długie włosy wymagają wielu skomplikowanych zabiegów, których nikt nie kwestionuje, a zatem dla zdrowia i urody może podjąć się wykonywania także i tego.

Pierwszym punktem jest bardzo dokładne zmoczenie głowy, a następnie nałożenia mydlin (czy to ręką, czy samym mydłem) wzdłuż włosa. W żadnym wypadku nie należy nakładać niczego pod włos, gdyż to może uszkodzić jego strukturę.

Po spłukaniu (w niezbyt gorącej wodzie) należy zabieg powtórzyć i znów spłukać.

Po dwukrotnym myciu i masowaniu namydlamy włosy po raz trzeci, tym razem jednak nakładając pianę wyłącznie na końcówki włosów (a nie na skórę głowy) i zostawiamy tak na kilka minut. To właśnie w tym momencie gliceryna i substancje odżywcze wnikają do wnętrza włosa.

Teraz przyszedł czas na dokładne spłukanie. Zaleca się płukanie włosów pod letnim strumieniem wody przez do najmniej trzy minuty, co pomoże pozbyć się z włosów osadu mydlanego.

Łagodzenia zasadowego odczynu mydła w kostce

By złagodzić zasadowy odczyn mydła oraz zniwelować efekt twardej wody, powinno się umyć włosy w kwaśnym roztworze wodnym octu. Proporcje to około jedna część octu na dziesięć części wody. Proporcja może się różnić w zależności od twardości wody.

Po tym zabiegu można jeszcze raz opłukać włosy pod wodą (woń octowa zniknie i tak podczas suszenia włosów – w żadnym wypadku nie pod włos) i cieszyć się puszystą, lśniącą fryzur oraz zdrowa skórą głowy.

Przydatne wskazówki podczas mycia włosów mydłem

Warto zwrócić uwagę na to, by nie używać do mycia włosów zbyt gorącej wody, gdyż to powoduje otwarcie łusek włosowych, przez co tracą one połysk i wyglądają nieciekawie.

Ważne jest dokładne płukanie – nie chcemy zostawiać na włosach żadnych „przypadkowych” substancji. Całe dobro powinno wniknąć do wnętrza włosa, a nie pozostawać na jego powierzchni.

Po myciu włosów nie należy ich zbyt mocno trzeć ręcznikiem, by ich nie połamać.

Nie warto także zostawiać na głowie ręcznika, gdyż zadziała on jak sauna i spowoduje nadmierne pocenie się skóry głowy oraz wydzielaniu łoju, który może przetłuścić włosy od razu po umyciu.

Posiadając ta wiedzę, można zadbać o włosy i skórę głowy, pozbyć się suchych lub przetłuszczonych włosów i poprawić ich wygląd. A wszystko to bez pomocy specjalisty.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Mydło i szampon w kostce to nie to samo! Piszesz tu o typowych mydłach do włosów w kostce, ale na rynku są też szampony do włosów w kostce, które mają inny odczyn i nie trzeba po nich robić płukanek 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *