Jak myć włosy?

Mycie włosów dla jednych jest przyjemnością, dla innych przykrym obowiązkiem. Większość kobiet jednak chętnie poddaje się masowaniu skóry głowy i pielęgnacji swoich pasm, lecz nie każda wie, jak robić to prawidłowo.

Częstotliwość mycia włosów

Głowę należy myć tak często, jak tylko jest to konieczne. U niektórych mycie głowy wypada codziennie, u innych co 2-3 dni, a jeszcze inni myją głowę raz w tygodniu. Kluczową kwestią jest regularne pozbywanie się nadmiaru łoju, który gromadzi się na skórze głowy i powoduje przyklapnięcie całej fryzury.

Niektórzy twierdzą, że codzienne mycie włosów wpływa na nadprodukcję sebum i sprzyja przetłuszczaniu się włosów. Jeśli jednak włosy tego wymagają, należy myć je codziennie, choćby ze względów estetycznych.

Wybór odpowiedniego szamponu

Do codziennej pielęgnacji włosów warto sprawić sobie szampon o delikatnym działaniu. Dobrze, gdy w składzie takiego szamponu nie znajdziemy silnych detergentów typu SLS/SLES, które mocno oczyszczają skórę głowy z nagromadzonego łoju, czego efektem jest zwiększenie produkcji sebum.

W składzie takiego szamponu nie powinny znajdować się również silikony, które przy dłuższym kontakcie z włosami oblepiają je i powodują ich obciążenie. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu szamponów ziołowych, które wysuszają skórę głowy.

Jakiej wody używać

Zarówno gorąca, jak i zimna woda zmuszają do pracy gruczoły łojowe, które źle znoszą zbyt dużą różnicę temperatur. Myjąc głowę najlepiej używać wody letniej pamiętając o tym, by dokładnie spłukać zarówno szampon, jak i wszelkie odżywki/maski/oleje.

Sposoby mycia włosów

Obecnie istnieje wiele metod mycia głowy, a do najbardziej popularnych należą:

  • Mycie głowy szamponem

Najczęściej stosowana, tradycyjna metoda. W trakcie mycia delikatnie masuj skórę głowy do momentu wytworzenia się piany. Całość można spłukać a czynność powtórzyć ponownie. Włosy na całej długości powinna myć spływająca piana.

  • Metoda kubeczkowa

Nieco delikatniejsza forma tradycyjnego mycia głowy szamponem. Do kubeczka wlewamy letnią wodę oraz niewielką ilość szamponu. Tak powstałą mieszanką polewamy włosy w trakcie ich mycia.

  • Metoda OMO

Coraz popularniejsza metoda przynosząca wiele korzyści. OMO to nic innego, jak Odżywianie-Mycie-Odżywianie. Odżywkę nakładamy na wilgotne włosy, po kilku minutach spłukujemy i myjemy głowę szamponem. Następnie nakładamy na głowę kolejną odżywkę (zazwyczaj jest to maska silnie odżywiająca włosy), którą spłukujemy lub pozostawiamy – w zależności od instrukcji na opakowaniu.

Pierwsza odżywka powinna być lżejsza. Możemy też naolejować włosy i przystąpić do mycia po około 45 minutach.

  • Mycie odżywką

Ta metoda polecana jest w szczególności osobom z kręconymi włosami, które wymagają bardzo delikatnego traktowania. Skład takiej odżywki powinien być lekki i pozbawiony silikonów. Pielęgnacja odżywką polega na nałożeniu jej na kilka minut na skórę głowy, łagodnym masowaniu i pozostawieniu na kolejnych kilka minut. Kosmetyk należy dokładnie spłukać, a co 2-3 tygodnie umyć głowę szamponem silnie oczyszczającym w celu usunięcia nagromadzonych na włosach składników odżywki.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *