Mycie włosów – kiedy, jak i czym to robić?

Podstawowe pytanie brzmi – jak często należy myć włosy? W dużej mierze jest to uzależnione od typu włosa. Oczywiście włosy nadmiernie przetłuszczające się będą potrzebowały tego częściej niż włosy normalne. Powszechnie uważa się, że włosy trzeba myć wówczas, gdy są one po prostu brudne.

Przetłuszczająca się skóra głowy

Nadmierną produkcję łoju przez gruczoły skórne głowy bardzo łatwo zdiagnozować. Nawet na drugi dzień po umyciu włosów można zauważyć, że w miejscu ich zetknięcia ze skórą stają się nieświeże i ciężkie. W takiej sytuacji zalecane jest nawet codzienne mycie głowy, aby zachować skórę w czystości. Nadmiar nagromadzonego łoju zatyka pory skóry i może to powodować wzmożoną utratę włosów. Trzeba także pamiętać, żeby stosować odpowiednie kosmetyki. Szampony czy środki do wcierania w skórę głowy zawierające ziołowe ekstrakty itp. użyteczne mogą okazać się też suche szampony, które ograniczą potrzebę codziennego mycia włosów wodą.

Suche końcówki i przetłuszczanie się u nasady

Często spotykamy się i z takim zestawieniem. Nie ma innego wyjścia jak zastosowanie osobnej pielęgnacji dla skóry głowy i osobnej na włosy. W przypadku skóry głowy postępujemy jak to jest opisane powyżej – wcierki i szampony ziołowe. Włosy trzeba natomiast pielęgnować produktami przeznaczonymi do włosów suchych – odżywki, maseczki i różnego rodzaju olejki. Ze względu na skórę głowy mycie włosów powinno być codzienne. Kiedy już stan skóry głowy poprawi się a włosy odzyskają właściwą kondycję, mycie powinno być przeprowadzane rzadziej.

Problem z łupieżem

Występujący niekiedy łupież spowodowany jest obecnością grzybów na skórze głowy. Są dwa rodzaje łupieżu tzw. suchy – białe sypiące się drobinki i tzw. łupież tłusty – duże płaty o żółtym kolorze. Bez względu na jego rodzaj, łupież należy ewidentnie leczyć. Koniecznością staje się codzienne mycie głowy. Pożywieniem grzybów jest łój, dlatego należy oczyszczać z niego skórę każdego dnia. Trzeba też usuwać widoczne uszkodzone płaty naskórka. Pomocne będą tu środki złuszczające skórę głowy zawierające mocznik lub kwas salicylowy. Stosowane kosmetyki powinny być oczywiście odpowiednio dobrane. Muszą zwierać w swoim składzie substancje lecznicze i składniki anty grzybicze. Na rynku dostępne są tez środki wspomagające zachowanie prawidłowego PH skóry i włosów. Środki przeciwłupieżowe stosujemy do końca kuracji, czyli do zniknięcia łupieżu. Wskazane jest żeby dla utrzymania efektu, co jakiś czas stosować szampon do włosów z łupieżem na przemian ze zwykłym szamponem.

Gdy włosy wypadają

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne. Częstą przyczyną jest tłusty łupież, wtedy trzeba zastosować postępowanie jak opisano powyżej. Wzmożony łojotok także może powodować silniejsze wypadanie włosów. Wskazana w tym przypadku będzie pielęgnacja dwupoziomowa. Oczyszczanie skóry głowy i wzmacnianie cebulek włosowych. Kiedy to konieczne można myć włosy nawet codziennie.

Jeżeli włosy wypadają z powodu stwierdzonej choroby, trzeba zastosować ich wzmacnianie. Po każdorazowym umyciu włosów warto nacierać skórę głowy preparatem wzmacniającym zawierającym jak najwięcej składników odżywczych.

Skóra podatna na uczulenia

To taki typ skóry, który reaguje na różne substancje chemiczne zawarte w kosmetykach. Niekiedy nawet sama woda może powodować jej zaczerwienie czy swędzenie. Obserwacja reakcji naszej skóry na dany szampon czy odżywkę pomoże wychwycić składniki, które ja uczulają. Zawarte w produktach barwniki, konserwanty czy składniki zapachowe mogą okazać się groźne. Gdy nabierzemy pewności, co nas uczula, zrezygnujemy z tego natychmiast.

Wrażliwa skóry głowy nie potrzebuje częstego mycia. Na pewno korzystny na nią wpływ będzie miała kuracja nawilżająca. Stosować można także środki łagodzące świąd.

Włosy normalne

Myjemy je w zależności od potrzeb najczęściej, co parę dni. Takie włosy nie potrzebują specjalistycznych produktów i kuracji. Wystarczy zwykła dbałość o higienę i pielęgnacją olejkiem bądź odżywką.

Suche włosy i skóra głowy

Zbytnie przesuszenie wynika ze zbyt małej produkcji sebum. Włosy są wtedy pozbawione ochrony i bardziej podatne na zniszczenia. Nie jest tu wskazane częste stosowanie środków chemicznych a więc i częste mycie. Warto jednak stosować maski i odżywki, które utrzymają prawidłowy poziom nawilżenia skóry głowy. Do samych włosów i ich końcówek ochronnie można stosować serum lub naturalne olejki

Na pytanie jak często myć włosy? Odpowiem to zależy od rodzaju włosa i kondycji skóry. Na początek odpowiedz sobie na pytanie, jaka jest moja skóra? Jakie mam problemy z włosami? Wtedy łatwiej będzie dobrać odpowiednią dla nich pielęgnację.

0 comments
1 like
Prev post: Makijaż włosów – pomysłowe wykorzystanie kosmetykówNext post: Suszarka do włosów – wróg czy sprzymierzeniec?

Related posts

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *