Coraz więcej kobiet i mężczyzn boryka się z siwieniem włosów. Problem ten dotyka większości z nas bez względu na wiek. Czy można skutecznie poradzić sobie z siwieniem włosów?
Obecnie w mediach reklamowane są cudowne specyfiki, które w 100 procentach pokrywają siwiznę. Czy faktycznie działają tak, jak zapewnia producent? Z tego artykułu dowiesz się, jak radzić sobie z siwiejącą taflą włosa.
Siwienie włosów – przyczyny
Naturalne siwienie włosów to proces, który pojawia się głównie w wieku około 45-50 lat. Jak dowodzą badania, średnio co drugi 50-latek będzie miał siwe włosy, których objętość wyniesie połowę wszystkich włosów na głowie. Mężczyźni zaczynają siwieć najpierw w okolicy baków, u kobiet pierwsze siwe pasma pojawiają się na linii włosów.
Istnieje pewna grupa osób, u których proces siwienia rozpoczął się przedwcześnie. Średnia wieku w tej grupie wynosi około 20 lat. Tego typu zjawisko może być oznaką wielu chorób, a także niedoboru witamin i minerałów. Na proces przedwczesnego siwienia wpływają takie choroby, jak:
- Niedokrwistość
- Choroby związane z tarczycą
- Choroba Addisona
- Zespół Booka
- Zespół Wernera
Dużym ryzykiem siwienia włosów objęte są osoby stale narażone na stres oksydacyjny, który jest wynikiem silnej dawki stresu, promieniowania UV czy złej diety.
Jak starzeją się włosy?
Starzenie się włosów można zaobserwować zarówno na całej długości pasm (spowodowane ekspozycją na działanie promieni UV), jak i w cebulkach. Włosy, które wyrastają na głowie mają najdłuższy cykl życia wśród wszystkich włosów pokrywających ciało. Są przez to najbardziej narażone na wszelkie uszkodzenia oraz niszczenie.
Warto nadmienić, że na kondycję włosów wpływają też codzienna pielęgnacja, higieniczny tryb życia czy sposób ich rozczesywania.
Dlaczego włos zmienia barwę?
Najprościej rzecz ujmując, włosy siwieją ze względu na utratę pigmentu. Barwnik zawarty we włosach nazywany jest melaniną, która powstaje w procesie melanogenezy. Zawartość melaniny wystarcza w ludzkim organizmie na około 7-15 cykli. Jeden cykl jest w stanie wybarwić włosy do długości 1,5 metra. Niemałe znaczenie ma tutaj tempo wzrostu włosa.
Struktura siwego włosa
Wybarwione włosy sprawiają wrażenie szorstkich i pozbawionych witalności. Przyczyną takiego stanu są zarówno melanocyty, jak i keranocyty, czyli związki, które współdziałają ze sobą. Jeśli jeden z nich zostanie zaburzony, wpływa też na strukturę drugiego.
Wpływ niedoboru witamin
Naukowcy dowiedli, że niedobór niektórych składników w organizmie może być bezpośrednią przyczyną siwienia włosów. Spośród nich znajdują się witamina B12, biotyna i kwas foliowy. Zła wiadomość jest taka, że zmiany, które zaszły w tafli włosa, spowodowane niedoborem wymienionych składników, są trwałe i nieodwracalne. Można jedynie próbować zahamować postępujące siwienie poprzez stosowanie suplementów w formie tabletek z zawartością biotyny lub kwasu pantotenowego. Można uzupełniać niedobory witaminy D3, a także wspomagać się składnikami zawierającymi ekstrakt z pestek winogron.
Gdy tabletki zawiodą
Jeśli niekomfortowo czujesz się z pasmami siwych włosów, możesz spróbować położyć na nie farbę lub hennę. Istnieje też szereg naturalnych sposobów na opanowanie siwiejących pasm. Wśród nich znajdują się:
- Stosowanie ziół indyjskich w formie maseczki na włosy
- Wcieranie maceratu z amli
- Regularne olejowanie skóry głowy olejem z orzechów włoskich lub olejkiem rycynowym
- Stosowanie płukanek z szałwii lub pokrzywy lub łupin orzechów włoskich
W opanowaniu siwiejących włosów pomoże także wzbogacenie diety o sok z aronii, dzikiej róży, spożywanie pomidorów, buraków czy marchwi.
Leave a Reply