Jak zachować kolor włosów po farbowaniu?

Zdecydowana większość kobiet nie jest zadowolona ze naturalnego koloru swoich włosów i poddaje je częstej koloryzacji. Niektóre z pań chętnie rozjaśniają lub przyciemniają włosy dopasowując kolor do swoich preferencji. O ile włosy w kolorze blond nie stanowią większego problemu, o tyle farbowanie na ciemny kolor i jego późniejsze utrzymanie mogą stanowić wyzwanie.

Najczęstsze obawy

Wiele z pań ma uzasadnione obawy o farbę, która zacznie wypłukiwać się z włosów już po kilku pierwszych myciach od chwili opuszczenia salonu fryzjerskiego. Prawdą jest, że nawet najbardziej doświadczony fryzjer nie jest w stanie zapewnić długotrwałej ochrony przed płowieniem koloru. Nie zapewnią tego też najbardziej nowoczesne kosmetyki do koloryzacji. Jak więc zachować kolor włosów po farbowaniu jak najdłużej?

Pierwszy tydzień po koloryzacji

Przez pierwsze siedem dni od farbowania włosów należy przede wszystkim unikać zabiegu olejowania. Pokrywanie tafli włosa ulubionym olejem może sprawić, że kolor szybciej zacznie się rozpuszczać oraz wypłukiwać. Pigmenty zawarte w proszku do koloryzacji potrzebują czasu, aby porządnie wniknąć w strukturę włosów. Warto więc całkowicie odstawić olejki na ten czas.

Fryzjerzy zalecają także, aby w pierwszej dobie po koloryzacji unikać kontaktu włosów z woda. Większość z nich podkreśla także, że włosy należy myć nie częściej, niż to naprawdę konieczne.

Kosmetyki z henną

Obecnie wielu producentów oferuje szampony, odżywki oraz maski z zawartością henny, która wspomaga działanie pozostałych składników aktywnych, będących w składzie kosmetyku. Dodatek henny ma za zadanie uzupełniać wypłukujący się kolor i przyspiesza proces regeneracji włosów.

Ogólne zalecenia dla osób o farbowanych, ciemnych włosach są takie, by stosować szampony, odżywki i maski, które przeznaczone są właśnie dla włosów ciemnych. Składniki zawarte w tego typu kosmetykach mają za zadanie podtrzymać kolor i równocześnie silnie regenerować zniszczone koloryzacją włosy. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę już na etapie kupna takich kosmetyków, to uważna analiza składu. Dobrze, aby kosmetyk nie zawierał hydrolizatorów białkowych, które szybciej usuwają pigment zastosowany podczas koloryzacji.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Nie od dziś wiadomo, że słońce jest sprzymierzeńcem jedynie osób o blond włosach. Promieniowanie UV powoduje skuteczne płowienie koloru, a sole zawarte w wodzie morskiej czy basenach działają równie dobrze jak wybielacz. Na czas ekspozycji na słońce oraz wszelkie kąpiele warto zabezpieczyć ciemne włosy chustą lub kapeluszem. Dobrą barierę ochronną stanowią też kosmetyki z zawartością filtrów UV. Włosy najlepiej związać w koczek, aby zapewnić sobie maksymalna ochronę przed kontaktem z wodą.

Stylizacja na ciepło

Wszelkie traktowanie włosów czymś ciepłym powoduje rozchylanie łusek włosa. Bez względu na to, czy jest to zbyt ciepła woda pod prysznicem, suszarka z gorącym strumieniem powietrza, prostownica czy lokówka – można narazić włosy na szybszą utratę koloru, a z pewnością nie takie było pierwotne założenie.

0 comments
1 like
Prev post: Ochrona włosów przed słońcem krok po krokuNext post: Pielęgnacja kręconych włosów

Related posts

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *