Ochrona włosów przed słońcem krok po kroku

Każda z nas uwielbia lato i niecierpliwie wygląda pierwszych promieni słońca po miesiącach pełnych chłodu. Entuzjazm towarzyszący wyższym temperaturom sprawia, że zapominamy o tym, by chronić włosy przed promieniowaniem. Jak skutecznie chronić włosy, aby nie straciły swojego koloru?

Dlaczego należy chronić włosy?

Uwielbiane przez nas słońce ma niestety szereg negatywnych cech. Jeśli chodzi o włosy, ich ekspozycja na promieniowanie skutkuje uszkodzeniem pasm i stopniową utratą pigmentu. Zdecydowana większość kobiet uwielbia lato właśnie dlatego, że słońce zostawia ślad w postaci zalotnych, rozjaśnionych pasemek na włosach. Niestety nie każda z nas wie, że pod wpływem promieniowania białko zawarte we włosach ulega rozpadowi, co w praktyce przekłada się na utratę blasku, matowienie oraz ogólne osłabienie.

Dermatolodzy zgodnie twierdzą, że oddziaływanie słońca na włosy ma zbliżone właściwości do wybielaczy. Promienie słoneczne wchodzą w nieodwracalną reakcję chemiczną z melaniną zawartą we włosach, co skutkuje usuwaniem koloru z tafli włosa. Co więcej, promienie potrafią też uszkodzić białko zawarte we włosach (czyli keratynę).

Uszkodzenie włosów – objawy

Efekty uszkodzenia włosów przez promienie słoneczne są widoczne niemal natychmiast. Objawiają się suchością, włosy stają się kruche, widoczne są liczne przebarwienia. Co więcej, włosy stopniowo zaczynają się przerzedzać, a końcówki rozdwajać. Takie włosy trudno poddać jakiejkolwiek stylizacji, niezwykle ciężko też odbudować strukturę pasm i przywrócić im poprzednią kondycję.

Jak chronić włosy latem?

Aby zapewnić włosom skuteczną ochronę, warto podjąć wymienione poniżej wskazówki:

  • Zakrywaj włosy

W trakcie dłuższego przebywania na słońcu warto zadbać o element nakrycia głowy. Równie dobrze sprawdzi się kapelusz z dużym rondem, przewiewna chusta, czy czapka z daszkiem. Tego typu akcesoria można dowolnie dobierać do codziennej stylizacji.

  • Używaj kosmetyków z filtrem UV

Wiele kosmetyków do pielęgnacji włosów zawiera informację mówiącą o tym, że w składzie produktu są filtry UV. Składnik ten znajduje się głównie w szamponach i odzywkach przeznaczonych do włosów suchych.

  • Nawilżaj włosy po ekspozycji na słońce

Aby zapobiegać przesuszeniu włosów warto odpowiednio nawilżać je stosując odpowiednie odzywki oraz maseczki. Można tez poddać włosy olejowaniu. Warto pamiętać, że dobre nawilżenie to także takie, które pochodzi z zewnątrz. W upalne dni należy spożywać dużo wody niegazowanej i prowadzić zbilansowaną dietę.

  • Unikaj słońca gdy masz mokre włosy

Zadbaj o to, by po wyjściu z morza nie suszyć włosów na słońcu. Słona woda spowoduje łamliwość tafli, ponieważ wypłukuje warstwę hydrolipidową z kosmyków.

  • Unikaj stylizacji włosów na ciepło

Każde suszenie, prostowanie czy kręcenie włosów naraża je na powstawanie mikrouszkodzeń. Zasada podobnie działa przy zabiegach, które wymagają sporej ilości składników chemicznych. Są to na przykład koloryzacja i rozjaśnianie.

Stosując się do powyższych wskazówek możesz znacznie ograniczyć powstawanie ewentualnych uszkodzeń. Dzięki temu wakacyjne dni upłyną bez zmartwień.

0 comments
0 likes
Prev post: Czy warto kupować suplementy na wypadanie włosów?Next post: Jak zachować kolor włosów po farbowaniu?

Related posts

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *