Miniencyklopedia pojęć – farbowanie henną

Częsta koloryzacja to zabieg, który bardzo osłabia włosy. Coraz więcej jest wśród nas zwolenniczek farbowania henną, która jest znacznie bezpieczniejsza od tradycyjnej, chemicznej farby. Można nią z powodzeniem pokryć siwe włosy lub przyciemnić blond. Poniżej znajduje się lista podstawowych pojęć, które mogą okazać się przydatne podczas farbowania henną.

  • Chelatowanie

Zabieg polegający na wypłukaniu z powierzchni włosów nagromadzonych minerałów. W trakcie chelatowania usuwane są także nadbudowane związki z szamponu czy odżywek do włosów. Zabieg stosuje się na całej długości włosów jeszcze przed hennowaniem. Oczyszczone chelatowaniem włosy są lepiej przygotowane na przyjęcie henny.

  • Cassia

Cassia to naturalna henna występująca w postaci zioła barwiącego. Za sprawą jej obecności w składzie mieszanki barwiącej można uzyskać kolor włosów w delikatnym, miodowym odcieniu. Cassia potrafi skuteczni wpłynąć na gęstość włosów, pogrubiając je już po pierwszej aplikacji. Efekt zauważalny jest po 5-6 użyciach.

  • Zakwaszanie

Proces, którego celem jest wydobycie intensywności barwnika. Zakwaszacz to substancja o kwaśnym Ph, którą dodaje się do henny. Przy aplikacji zakwaszacza należy pamiętać o ostrożności. Zbyt duża ilość może spowodować przesuszenie się włosów. Świetnym zakwaszaczem jest na przykład cytryna, ocet, hibiskus lub kwas jabłkowy.

  • Syrenkowanie

Jedna z najbardziej skutecznych metod na wypłukanie nadmiaru barwnika z włosów. Syrenkowanie polega na leżeniu w zbiorniku wypełnionym wodą (wanna, jezioro, morze, pobliska rzeka). Proces odbywa się samoistnie, woda samodzielnie wypłukuje hennę pozostawiając odpowiednią ilość.

  • Utlenianie

Jest to proces, którego efektem jest uzyskanie pożądanego koloru włosów. W zależności od wykonanych zabiegów, proces utleniania trwa do 3 dni, w trakcie których nie należy wykonywać żadnych czynności w obszarze włosów i skóry głowy. Proces utleniania można w każdej chwili przerwać poprzez umycie włosów (szczególnie w przypadku, gdy masz wrażenie, że włosy po hennie będą zbyt ciemne). Finalny efekt hennowania uzyskuje się po 72 godzinach.

  • Żel lniany

Mieszanka, która z powodzeniem zastępuje wodę. Żel lniany uzyskuje się poprzez gotowanie ziaren lnu w wodzie lub zalanie ich wrzątkiem i odstawienie do momentu, aż mieszanka uzyska żelową konsystencję.

  • Odstawianie

Odstawienie to inaczej czas, kiedy przygotowana mieszanka z henny, zakwaszacza i wody uwalnia barwnik. Czas odstawienia to zazwyczaj jedna noc, choć są mieszanki, których czas odstawienia wynosi nawet do 20 godzin oraz takie, które nakłada się na włosy bezpośrednio po przygotowaniu.

  • Mrożenie

Nadmiar przygotowanej mieszanki do hennowania można zamrozić. Warto mieć na uwadze, że pasta po rozmrożeniu może barwić włosy intensywniej. Mrożenie to bardzo dobra metoda przechowywania henny. Sprawdzi się w momencie, kiedy przyjdzie nam farbować odrosty. Pasta z henną może być mrożona w pojemnikach na kostki lodu.

  • Szampon z SLS

To rodzaj szamponu, który zawiera silne detergenty. Szampon z SLS bardzo dobrze oczyszcza skórę głowy i włosy, znakomicie przygotowując całość na przyjęcie pasty z henną.

  • Indygo

Zioło barwiące, stosowane w przemyśle chemicznym przede wszystkim do barwienia jeansów. Indygo charakteryzuje się niebieskim zabarwieniem przez co jest chętnie stosowany przez kobiety o czarnych włosach. Zioło niestety szybko wypłukuje się z włosów, ponieważ o wiele słabiej łączy się z keratyną.

  • Czapka

Akcesoria niezbędne w trakcie procesu farbowania to przede wszystkim folia lub czepek oraz wełniana lub bawełniana czapka. Jest to naturalne zabezpieczenie włosów przed ewentualnymi zabrudzeniami. Co więcej, ciepło wytworzone pod takimi warstwami przyspiesza proces utleniania.

Znacie już podstawowe pojęcia związane z farbowaniem włosów henną. Jeśli chcesz wprowadzić w swoim wyglądzie subtelne zmiany, ten rodzaj koloryzacji będzie najbardziej trafionym wyborem. Zanim jednak przystąpicie do farbowania włosów, zapoznajcie się z podstawą pielęgnacji tafli po zabiegu, gdyż henna jako składnik pochodzenia roślinnego może powodować przesuszanie się włosów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *