Piękna, bujna czupryna, mocne włosy lśniące zdrowym blaskiem – oto marzenie niejednego człowieka. Niestety – włosy nie zawsze prezentują się wspaniale, a liczne problemy związane z ich formą odbijają się na naszym wyglądzie oraz samopoczuciu. Szczególnie uciążliwym problemem jest łysienie – problem powszechny zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Co można zrobić, gdy wypadają włosy?
Kiedy wypadanie włosów staje się problemem?
Wypadanie włosów jest zjawiskiem normalnym. Każdego dnia tracimy sporo włosów. Szczotkowanie, mycie włosów, układanie misternej fryzury – oto sytuacje, które dla naszych włosów są sporym zagrożeniem. Ostrożność oraz odpowiednia pielęgnacja włosów mogą jednak sprawić, że tego typu problemy nie będą miały większego wpływu na stan oraz gęstość naszej fryzury.
Nie zawsze jednak możemy zapanować nad ilością wypadających włosów. Kiedy można mówić o tak poważnym problemie, jakim jest łysienie?
Wtedy, gdy wypadanie włosów wiąże się z coraz większym przerzedzeniem czupryny oraz powstawaniem nieestetycznych placków. Łysienie jest sporym problemem dla mężczyzn, jednak dla kobiet utrata włosów często staje się przyczyną poważnych kompleksów.
Jak można chronić się przed taką sytuacją?
Jakie rodzaje łysienia wśród kobiet pojawiają się najczęściej?
Łysienie jest dość zróżnicowanym problemem, a pierwszym krokiem do rozpoczęcia skutecznej walki z tym zjawiskiem jest ustalenie jego rodzaju.
Od tego, jakie są główne przyczyny nadmiernego wypadania włosów, zależy przecież dalsze postępowanie.
Jakie rodzaje łysienia kobiet są najlepiej znane współczesnej medycynie?
Najczęściej przyczyną problemów związanych z utratą włosów przez kobiety okazuje się męskiego hormonu DHT. W takim przypadku mówi się o łysieniu androgennym – typowym dla mężczyzn i dość częstym wśród kobiet.
Innym rodzajem łysienia, z którym kobiety muszą się borykać bardzo często, jest łysienie plackowate. Ta przypadłość wiąże się w znacznym stopniu z czynnikami genetycznymi, które stają się główną przyczyną powstawania na skórze głowy łysych placków.
Kolejną formą łysienia jest łysienie bliznowaciejące, które wiąże się z innym problemem – z bliznami. Ten rodzaj łysienia jest dość powszechnym problemem wśród tych osób, które padły ofiarą rozległych poparzeń lub tych, które przeżyły poważny wypadek.
Dlaczego tracimy zbyt wiele włosów?
Przyczyn problemów związanych z gęstością naszych czupryn jest sporo, podobnie jak czynników, które w istotny sposób wpływają na wypadanie włosów. Jeśli zauważymy, że po czesaniu na szczotce pozostaje zbyt wiele włosów, musimy w porę podjąć odpowiednie kroki.
Skuteczne kroki w walce z łysieniem
Z pewnością warto wykonać badania hormonalne, gdyż to właśnie hormony i związane z nimi zaburzenia okazują się zazwyczaj sprawcami problemów z łysieniem.
Warto też zmienić swą dietę, gdyż często za problemy związane z wypadaniem włosów odpowiedzialne jest zbyt ubogie w witaminy i minerały menu.
Co jeszcze można zrobić? Z pewnością warto unikać tych miejsc, w których powietrze jest dość zanieczyszczone oraz w porę zapewnić swym włosom najlepszą pielęgnację. W wielu przypadkach to właśnie takie zaniedbania, jak niewłaściwe szczotkowanie włosów lub zły dobór szampanów i odżywek okazują się główną przyczyną problemów związanych z włosami.
Wypadanie włosów to poważny problem – szczególnie dla kobiet, dla których bujna czupryna staje się ważną ozdobą. Pamiętajmy zatem, by w porę zapewnić swym włosom maksymalną ochronę i najlepszą pielęgnację. Dzięki temu ograniczymy problemy z łysieniem – przypadłością, która negatywnie wpływa i na nasz wygląd, i na nasz komfort psychiczny.
Leave a Reply