Jak poradzić sobie z włosami, które się plączą?

Problem plączących się włosów dotyczy ogromnej ilości kobiet. Wielu z was brakuje cierpliwości już przy rozczesywaniu kołtunów, a gdy wreszcie się uda, po kilkukrotnym potrząśnięciu głową włosy znów potrafią się plątać. Jak sobie radzić z takim typem włosów?

Co powoduje, że włosy się plączą?

W głównej mierze problem plączących się włosów dotyczy kobiet, których pasma są suche i zniszczone, a końcówki stale się rozdwajają i zahaczają o siebie, powodując dalsze uszkodzenia. Niemal kluczową rolę odgrywa tu właściwa pielęgnacja. Plątanie się włosów w dużym stopniu spowodowane jest uszkodzeniami mechanicznymi.

Jak zmniejszyć problem plątania się włosów

Tak jak wspomniano wyżej, należy poddać włosy intensywnej pielęgnacji. Im gładszą taflę uda ci się uzyskać kosmetykami, tym mniejsze ryzyko plątania się włosów. Na drodze do gładkich i lśniących włosów należy stosować:

 • Maski nawilżające i natłuszczające
 • Oleje dostosowane do porowatości włosów
 • Odżywki przed i po myciu głowy

Niemałe znaczenie ma też metoda mycia włosów. W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się metoda OMO (Odżywianie-Mycie-Odżywianie), polegająca na nałożeniu odżywki zarówno przed, jak i po umyciu głowy.

Co jeszcze można zrobić?

Przede wszystkim otocz swoje włosy szczególną troską.

 • Jeśli widzisz rozdwajające się końce, natychmiast skorzystaj z usług fryzjera, który skróci je na odpowiednią długość
 • Przed każdym myciem dokładnie rozczesz włosy używając w tym celu dobrej jakości szczotek i grzebieni. Szczególnie polecany jest drewniany grzebień z szeroko rozstawionymi zębami
 • Po myciu nie pocieraj włosów ręcznikiem. Delikatnie odciśnij nadmiar wody i zawiń włosy w ręcznik na kilkanaście minut
 • Zabezpieczaj końcówki włosów serum po każdym myciu
 • Nie kładź się spać z mokrymi włosami
 • Upinaj włosy na czas snu, a także przy niekorzystnych warunkach pogodowych
 • Ogranicz stosowanie kosmetyków do utrwalania fryzur, takich jak pianki i lakiery do włosów
 • Jeśli masz taką możliwość, kilka razy dziennie delikatnie rozczesuj włosy

Jak prawidłowo rozczesać kołtuny?

Podstawowym błędem jest rozczesywanie kołtunów szczotką, która powoduje naprężanie włosów oraz ich łamanie. Najpierw należy spróbować rozczesać kołtuny palcami. Przeciąganie pojedynczych włosów palcami sprawi, że włosy nie będą się tak niszczyć. Dopiero teraz możesz użyć grzebienia lub łagodnie obchodzić się z włosami przy użyciu szczotki. Rozczesywanie włosów ułatwi też nałożenie odżywki, oleju lub maski.

Sposoby na mycie plączących się włosów

Ilość powstających kołtunów może być znacznie ograniczona już na etapie mycia głowy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zapleść włosy w luźny warkocz i umycie głowy. Nie martw się, że nie będziesz w stanie umyć dokładnie włosów. Spływająca piana dokładnie wnika w każdy włos wypłukując go z wszelkich zanieczyszczeń.

Warto podczas mycia przyjąć pozycję na stojąco i lekko odchylić głowę w tył. Nie zapominaj o zastosowaniu odżywki ułatwiającej rozczesywanie. Po myciu nie zwijaj włosów w turban. Unikniesz dzięki temu naciągania włosów i powstawania kolejnych kołtunów.

0 comments
16 likes
Prev post: Olejowanie włosów w praktyceNext post: Jak dbać o włosy krótkie

Related posts

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *