Blog Piękne Włosy Blog Piękne Włosy
  • Start
  • Porady
  • Pielęgnacja
  • Mycie
  • Maseczki
  • Oleje
  • Farbowane
  • Kręcone
Porady

Jak dbać o nowy i świeży tatuaż? Poradnik!

1 lutego, 202014 lutego, 2020
kobieta z tatuażem

Tatuaże to wspaniałe ozdoby, które nadają nam indywidualności i pozwalają na swobodne wyrażenie samych siebie. Pamiętać trzeba jednak o tym, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji.

Inaczej, zamiast zdobić nasze ciało, mogą przynieść wręcz odwrotny efekt. Dlatego dbać trzeba zarówno o świeży tatuaż, jak i o te, które już mamy.

Spis treści:

  1. Pierwszy tatuaż – jak dbać o niego po wykonaniu?
  2. Salony tatuażu i preparaty pielęgnacyjne
  3. Gojenie się tatuażu – przebieg i pielęgnacja po wykonaniu
  4. Etapy gojenia się tatuażu:
  5. Jak dbać o tatuaż po jego zrobieniu?
  6. Pielęgnacja tatuażu – folia
  7. Jak pielęgnować tatuaże – pierwsze etapy
  8. Jak dbać o świeży tatuaż – czego unikać?
  9. Świeży tatuaż a siłownia
  10. Jak zabezpieczyć tatuaż do pracy?
  11. Jakie tatuaże są teraz najmodniejsze?
  12. Dlaczego w ogóle się tatuujemy?
  13. Pielęgnacja gotowego tatuażu

Pierwszy tatuaż – jak dbać o niego po wykonaniu?

Zrobienie sobie pierwszego tatuażu jest niezwykle emocjonujące. Wtedy najczęściej jeszcze nie wiemy jak dbać o tatuaż, czego unikać w trakcie jego gojenia i w końcu, jak pielęgnować tatuaż później, kiedy już wszystko ładnie się zagoi.

Decydując się na taką ozdobę, nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że o tatuaż dba się tak naprawdę do końca życia. Nie jest to jednak wcale aż tak bardzo uciążliwe, a efekty, jakimi możemy się cieszyć, wynagradzają wszystkie te starania. Za chwilę dokładnie się dowiemy, jak dbać o świeży tatuaż, jak przebiega jego gojenie i czego należy się spodziewać po pierwszych dniach po zabiegu.

Salony tatuażu i preparaty pielęgnacyjne

Co by nie powiedzieć, to warto zaznaczyć, że jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami, bo dzisiaj dbanie o tatuaż jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Aktualnie jest to świetnie funkcjonujący biznes, który można porównać do medycyny estetycznej. Profesjonalne salony tatuaży oferują usługi na najwyższym poziomie.

Stworzona została również specjalna gama preparatów i kosmetyków pielęgnacyjnych oraz regeneracyjnych, które przyspieszają gojenie i pozwalają na łatwą pielęgnację tatuaży zaraz po ich zrobieniu oraz później, gdy są już w pełni zagojone. W pierwszych tygodniach po skończonym dziele nie musimy już posiłkować się olejem rycynowym na rany czy wazeliną, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Są lepsze i skuteczniejsze sposoby.

Gojenie się tatuażu – przebieg i pielęgnacja po wykonaniu

Proces gojenia się tatuażu jest dość długotrwały. Co ważne, wymaga stosowania się do ściśle określonych reguł, na które składa się odpowiednia pielęgnacja tatuażu i jego ochrona. Zacznijmy od najważniejszego, czyli od tego, ile to wszystko może potrwać. Jak się okazuje, dla jednych może to być długo, dla innych krótko, ale najczęściej czas gojenia się tatuażu wynosi minimum 3-4 tygodni.

Pamiętajmy jednak, że jest to kwestia dość indywidualna i zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest naturalna zdolność skóry do regeneracji. Jakby nie było, nowy tatuaż to swojego rodzaju rana, która po prostu musi się zagoić – proces ten u jednych przebiega szybciej, a u innych wolniej.

Duże znaczenie ma również to, gdzie znajduje się nasza ozdoba. Inaczej bowiem mogą goić się tatuaże na ramionach czy tatuaż pod brzuchem, a inaczej tatuaże na palcach u rąk czy tatuaż na bicepsie. Tam, gdzie skóra jest narażona na tarcie czy naprężenia lub gdzie jest szczególnie delikatna, gojenie tatuażu może się wydłużyć.

Etapy gojenia się tatuażu:

  • pierwszy etap to czas, kiedy skóra jest żywą raną i trzeba ją często przemywać np. letnią wodą i chronić przed zakażeniem (trwa to około 1-3 dni)
  • drugi etap to czas gojenia się, kiedy skóra staje się sucha, łuszczy się, pojawiają się na niej strupy (trwa to około 2-3 tygodni)
  • trzeci etap to czas, gdy skóra jest już zagojona, jednak wymaga wzmożonej pielęgnacji (etap ten trwa około 3 miesiące).

Jak dbać o tatuaż po jego zrobieniu?

Dbanie o tatuaż rozpoczyna się niemalże od pierwszego wbicia w skórę igły z tuszem. Tatuażysta cały czas przeciera miejsce wpuszczania tuszu środkiem antyseptycznym – przynajmniej tak powinien robić. Warto tutaj zaznaczyć, że nie powinno wykonywać się tatuaży osobom, które są pod wpływem alkoholu. W takiej sytuacji dochodzi do zbytniego rozrzedzenia krwi, co nie tylko przeszkadza w robieniu tatuażu, ale również utrudnia jego gojenie.

Dlatego też lepiej jest unikać alkoholu nie tylko przed samym zabiegiem, ale także przez pierwsze tygodnie po zrobieniu sobie nowej „dziary”. Podsumowując, nie dodawajmy sobie kurażu przed zrobieniem tatuażu, za pomocą alkoholu. Możemy sobie zrobić tym krzywdę, nasz tatuaż może się nie udać albo będzie się goił dłużej i gorzej.

Pielęgnacja tatuażu – folia

Jeszcze w salonie tatuażysta powinien odpowiednio zabezpieczyć nasz świeży tatuaż. W tym celu używane są specjalne preparaty ochronne i antybakteryjne. Z reguły nowy tatuaż przykrywany jest specjalnym opatrunkiem lub folią, która ma za zadanie zapobiec podrażnieniu rany i jej zakażeniu.

Folia na tatuaż jest samoprzylepna, dzięki czemu przylega ściśle do skóry, nie powodując dyskomfortu i ryzyka odkrycia tatuażu. Poza tym jest pokryta specjalnymi środkami antybakteryjnymi. Przez pierwsze dni zaleca się unikać zamoczenia tatuażu, co również jest możliwe dzięki folii, która jest wodoszczelna, jednak przepuszcza niezbędny do prawidłowego gojenia się tlen.

Jak pielęgnować tatuaże – pierwsze etapy

Ważnym elementem pielęgnacji świeżych tatuaży jest ich odpowiednie oczyszczenie, nawilżenie i natłuszczenie. Dlatego należy je często smarować – nawet kilka razy dziennie – specjalnymi preparatami do skóry tatuowanej. Dzięki temu skóra będzie się szybko regenerować, a tatuaż zachowa wyraziste kontury i barwy.

Jeśli to nasz pierwszy tatuaż, możemy przestraszyć się widokiem krwi, limfy i tuszu, które mogą wypływać z ran w miejscu ukłuć. Jest to jednak normalny efekt.  Należy po prostu przemywać często skórę do czysta wodą a najlepiej letnią wodą, przy czym nie wolno trzeć jej w miejscu tatuażu. Wskazane jest delikatne oczyszczanie przez przykładanie np. ręcznika papierowego, następnie posmarowanie miejsca pielęgnacji i przykrycie go folią. To wszystko w celu lepszego gojenia.

Jak dbać o świeży tatuaż – czego unikać?

Istnieje kilka rzeczy, przed którymi należy chronić wytatuowaną skórę. Przede wszystkim, jak już wspomniano, przez pierwsze kilka tygodni, dopóki tatuaż się nie zagoi, nie powinno się go w żadnym przypadku zamaczać. Jeśli już się tak stanie, to należy go jak najszybciej osuszyć i posmarować natłuszczającym preparatem. Oznacza to nie tylko uważną kąpiel, ale także rezygnację np. z basenu.

Co prawda, profesjonalne folie samoprzylepne na tatuaż mogą ochronić go przed wpływem wody, jednak nie warto ryzykować jej zerwania i zamoczenia w publicznym basenie, co mogłoby się skończyć zakażeniem. Unikać należy także słońca i solarium. I niestety nie tylko w przypadku nowych tatuaży. Wpływ promieniowania ultrafioletowego może bowiem doprowadzić do wyblaknięcia każdego tatuażu.

Świeży tatuaż a siłownia

Jednym z elementów dbania o świeży tatuaż, jest stworzenie jak najlepszych warunków, do jego zagojenia. Niestety pocenie się w żadnym wypadku temu nie sprzyja. Dlatego warto, przynajmniej przez kilka pierwszych dni, całkowicie zrezygnować z ćwiczeń na siłowni.

Jeśli ćwiczymy określone partie ciała, bez naprężeń wytatuowanej skóry, to można wrócić do treningów. Należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu tatuażu przed otarciami czy urazami oraz o jego dokładnym osuszeniu z potu i natłuszczeniu, po zakończeniu treningu.

Jak zabezpieczyć tatuaż do pracy?

Robiąc tatuaż, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jego pielęgnacja musi być systematyczna. Dlatego dobrze jest tak sobie wszystko zorganizować, aby móc o niego odpowiednio zadbać. Oczywiście niezastąpiona będzie folia ochronna na tatuaż, która zapobiegnie otarciom i pozwoli na ciągłe nawilżenie skóry.

Trzeba jednak znaleźć czas w ciągu dnia, aby móc delikatnie oczyścić tatuaż, nawilżyć go i zmienić opatrunek. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, w jakich warunkach pracujemy, przez pierwsze dni ochrona tatuażu jest bardzo ważna i należy szczelnie go zakrywać, aby uniknąć zakażenia.

Jakie tatuaże są teraz najmodniejsze?

Wiemy już, jak dbać o tatuaże, warto teraz poznać najmodniejsze trendy w ozdabianiu ciała tuszem. Dzisiaj modne stają się tatuaże niezwykle zaawansowane i kolorowe, które pokrywają duże części ciała. To już nie czas na tatuaże na kostkach ręki czy tak modne kiedyś kobiece tatuaże na plecach (tak, chodzi o te wzorki na odcinku lędźwiowym).

kobieta z tatuażem

Dzisiaj dobre miejsce tatuażu to tułów, ręce i nogi. Modne stają się rękawy, czyli wypełnione tuszem wzory, które pokrywają praktycznie całą rękę, chociaż nadal tradycyjny tatuaż na bicepsie daje radę. Co ciekawe, bardzo często jest tak, że kiedy zrobimy sobie jeden tatuaż, zrobienie kolejnego, staje się kwestią czasu – a niestety ciało to płótno o ograniczonej wielkości. Co jest dość przykre, bo modne stają się duże tatuaże.

Dlaczego w ogóle się tatuujemy?

Tatuaże znane są od zarania dziejów. W różnych kulturach odgrywały różną rolę. Były piękną ozdobą albo znakiem najgorszej hańby lub wręcz przeciwnie, nagrodą za zasługi i oznaką nobilitacji. Czym tatuaże są dzisiaj? Motywy ich robienia są różne, tak jak sami jesteśmy różni. Często jednak dzieje się tak, że kiedy decydujemy się na tatuaż, wszystko nabiera wagi. Wszystko staje się naszym prywatnym komunikatem. Oczywiście zdarza się i tak, że tatuaż ma być tylko ozdobą, bez żadnego głębszego podtekstu.

Rośnie jednak grono osób, które tę formę ozdoby traktują jak swojego rodzaju sztukę. Każdy nowy obraz jest przemyślany i zaprojektowany z uwzględnieniem najmniejszych detali. Kiedy jest ich więcej, często łączą się ze sobą, tworząc jeden zwarty przekaz o złożonej konstrukcji. Tym samym tatuaże przestają powoli być jedynie symbolicznym znakiem, imieniem, tatuażem dla dziecka czy datą lub przypadkowym obrazkiem, a stają się szyfrem zawierającym wiedzę o tym, kim tak naprawdę jesteśmy.

Pielęgnacja gotowego tatuażu

Każdy tatuaż trzeba pielęgnować przez całe życie. Niestety, jeśli z czasem go zaniedbany może zblaknąć, jego kontury mogą stać się mniej wyraźne, przez co straci on sporo na atrakcyjności. Stosując specjalne preparaty do pielęgnacji tatuażu, zapewniamy mu świeży i piękny wygląd. A jeśli jednak nie zapewnimy mu odpowiedniej pielęgnacji i tatuaż wyblaknie, można jeszcze przywrócić mu blask, poprzez jego odnowienie.

Zabieg ten przypomina tradycyjne wykonanie tatuażu i polega na wprowadzeniu nowego pigmentu pod skórę. Może być on nieco tańszy niż wytatuowanie „czystej” skóry, jednak ostateczna cena zależy od skomplikowania wzoru oraz samego tatuażysty. Zanim zdecydujemy się na tatuaż, pamiętajmy, że najpewniej zostanie on z nami już do końca życia. Usunięcie tatuażu nie jest tanie i mogą pozostać po tym blizny.

Share:

Facebook Twitter Pinterest
1 comment0
Previous postPrzygotowujemy włosy do wiosny! Skorzystaj z naszych rad i ciesz się udaną fryzurą ranking szaponów do włosów Next postRanking najlepszych szamponów do włosów

More posts

Przygotowujemy włosy do wiosny! Skorzystaj z naszych rad i ciesz się udaną fryzurą
20 stycznia, 202010 lutego, 2020

Przygotowujemy włosy do wiosny! Skorzystaj z naszych rad i ciesz się udaną fryzurą

Włosy a ubiór
10 czerwca, 202016 grudnia, 2022

Jak podkreślić piękno naszych włosów ubiorem?

Nie tylko szampon, czyli jakie kosmetyki do włosów warto stosować?
29 stycznia, 202129 stycznia, 2021

Nie tylko szampon, czyli jakie kosmetyki do włosów warto stosować?

Comment (1)

  1. Reply

    haalcia

    5 lipca, 2021

    ogólnie to informacje o tym jak dbać o tatuaż powinien przekazać tatuator 🙂 ja jak robiłam swoją dziarę u Kingi w Jah Love Tattoo to wszystko mi powiedziała co i jak 🙂

Leave a Reply Cancel Reply

Your email address will not be published.

Pielęgnacja i stylizacja włosów - porównaj na Ceneo

Popularne

  • Przygotowujemy włosy do wiosny! Skorzystaj z naszych rad i ciesz się udaną fryzurą
    Przygotowujemy włosy do wiosny! Skorzystaj z naszych rad i ciesz się udaną fryzurą20 stycznia, 2020
  • Włosy a ubiór
    Jak podkreślić piękno naszych włosów ubiorem?10 czerwca, 2020
  • Nie tylko szampon, czyli jakie kosmetyki do włosów warto stosować?
    Nie tylko szampon, czyli jakie kosmetyki do włosów warto stosować?29 stycznia, 2021

Najnowsze

  • kobieta
    Jak działa jedwab do włosów? Odkryj efekty stosowania jedwabiu na włosy!18 listopada, 2021
  • lipofilling
    Efekty lipofillingu – co można osiągnąć dzięki temu zabiegowi?31 sierpnia, 2021
  • przeszczep włosów
    Przeszczep włosów – odzyskaj fryzurę i pewność siebie30 sierpnia, 2021

Ostatnio komentowane

  • Karola on Jak poradzić sobie z włosami, które się plączą?3 miesiące ago

    Również ich używam i z całego serca polecam. Mocne nawilżenie...

  • Marcelina on Jak dbać o włosy pomiędzy myciami?8 miesięcy ago

    kaja

  • Pola on Ranking najlepszych szamponów do włosów1 rok ago

    U mnie apteczne kosmetyki Pilomax sprawdzają się znakomicie. Dlatego ja...

Kategorie

  • Dieta na włosy
  • Maseczki do włosów
  • Mycie włosów
  • Oleje do włosów
  • Pielęgnacja włosów
  • Porady
  • Pozostałe
  • Włosy farbowane
  • Włosy kręcone
Polityka prywatności / © 2019 / All Rights Reserved