Czy znasz te ciekawostki o włosach?

Niniejszy blog dedykowany jest osobom, które z pasją oddają się pielęgnacji swoich włosów. Kobietom, które lubią zgłębiać wiedzę i chętnie wykorzystują zdobyte informacje. Temat włosów i skóry głowy na szczęście pozostaje niewyczerpany, dzięki czemu możemy dostarczać kolejnych nowinek ze świata kosmetyków, stylizacji fryzur czy wszelkiego rodzaju zabiegów.

Dziś poruszymy temat z nieco innej strony. Poniżej znajdują się czysto teoretyczne ciekawostki, dzięki którym wzbogacisz swoją wiedzę, a być może nawet zaskoczysz swoją fryzjerkę.

 1. Najbujniejszą fryzurą mogą pochwalić się osoby o blond włosach. Liczba włosów sięga u nich do 146 tysięcy. Nieco mniej maja na głowie szatyni – około 100 tysięcy włosów, najmniej zaś rudzielce – niecałe 86 tysięcy.
 2. Na całej kuli ziemskiej jedynie 1 % rudych osób posiada naturalny kolor włosów. Jeśli chodzi o blondynki, liczba ta wynosi 2 %.
 3. Długość włosów zwiększa się każdego dnia o około 0,35 milimetra.
 4. Udowodniono naukowo, że występuje około 50 odcieni włosów. Badania jednak cały czas trwają, więc bardzo możliwe, że gama kolorystyczna wkrótce się powiększy.
 5. Pojedynczy zdrowy włos jest w stanie znieść ciężar nawet do 100 gramów.
 6. Często organizowane są akcje, z których zysk przekazywany jest na cele dobroczynne. Jeśli chodzi o włosy, najbardziej dochodowe pukle miał Elvis Presley. Sprzedano je kiedyś za ponad 115 tysięcy dolarów.
 7. Keratyna to główny składnik włosa. Zawartość keratyny w jednym włosie to około 80 procent. Około 10-15 procent masy stanowi woda, a na pozostałą część składają się lipidy, pigmenty oraz minerały.
 8. Najdłuższe kobiece włosy liczyły 5,6 metra. Rekordzistą u płci przeciwnej okazał się pewien mężczyzna, który zdołał zapuścić swoje włosy na długość aż 6,8 metrów.
 9. Mokre włosy są podatne na rozciąganie nawet do 30 procent, pod warunkiem, że są zdrowe.
 10. Każdego dnia z naszej głowy wypada od 40 do 150 włosów. Nie ma więc powodów do paniki, jeśli na szczotce zauważymy kołtun o sporej objętości.
 11. Farbowanie włosów nie było kiedyś tak popularne. Okazuje się, że w latach 50-tych koloryzacji poddawało się zaledwie 7 procent Amerykanek. Aktualnie liczba ta sięga aż 75 procent.
 12. Mieszki włosowe wykształcają się już w piątym miesiącu życia płodowego. Ciało dorosłego człowieka pokryte jest mieszkami włosowymi w ilości około 5 milionów.
 13. Włosy pokrywają niemal całą powierzchnię ciała człowieka. Nie występują jedynie na wewnętrznych częściach dłoni, na podeszwach stóp oraz na błonach śluzowych warg.
 14. Pierwsze siwe włosy pojawiają się na głowie w niespełna dwa tygodnie od momentu doświadczenia silnego stresu lub szoku.
 15. Starożytni Grecy byli przekonani, że kobiety o ognistej barwie włosów przeistaczały się po śmierci w wampiry.
 16. Włos stanowi najczęstszy dowód sądowy.
 17. W czasach epoki renesansu w Wenecji kobiety rozjaśniały włosy domowymi sposobami wykorzystując w tym celu koński mocz.

Od takich faktów z pewnością może zakręcić się w głowie. Na szczęście współczesne osiągnięcia w branży fryzjerskiej i kosmetycznej niezwykle ułatwiają nam życie i nie musimy uciekać się do średniowiecznych metod pielęgnacji włosów.

0 comments
1 like
Prev post: Jak olejować włosy?Next post: Jak na dłużej zachować kolor włosów po farbowaniu?

Related posts

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *