Rodzaje silikonów

Silikony, jako składniki kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów, nie cieszą się pozytywną opinią. Mówi się o nich, że oblepiają włosy, skutecznie utrudniając dotarcie do nich innych substancji odżywczych. Tymczasem wszystkie te hasła można uznać za typowe mity, które z rzeczywistością nie mają wiele wspólnego.

To prawda, że silikony mogą spowodować utratę blasku tafli włosa oraz jej matowienie. Dzieje się tak w momencie gdy ilość stosowanych silikonów jest zbyt duża, a także wtedy, gdy nie zostaną one dokładnie wypłukane z włosów.

Silikony – podział

Silikony dzielimy na dwa rodzaje. Zmywalne, obecne w wielu kosmetykach do pielęgnacji włosów, a także odparowujące. Te drugie samoczynnie odparowują z włosów, bez konieczności spłukiwania. Czas odparowania waha się od kilku minut do nawet kilku godzin. Ich ogromną zaletą jest fakt, że nie nadbudowują się na włosach i nie wymagają stosowania szamponu z SLS w celu oczyszczenia skóry głowy. Aplikację silikonów lotnych można powtórzyć kilka godzin po tym, gdy pierwsza dawka wyparuje z włosów. Silikony zmywalne dzielimy na:

 • Zmywalne szamponem z SLS/SLES

Pewna grupa silikonów zmywa się jedynie przy użyciu szamponu z SLS lub SLES. Ten rodzaj silikonów zazwyczaj stanowi jeden ze składników tuszu do rzęs lub podkładów o dłuższej trwałości. Silikony te znacznie silniej wnikają we włosy. Zazwyczaj bardzo dobrze też chronią pasma przed szkodliwym wpływem wszelkich czynników zewnętrznych (warunki pogodowe, uszkodzenia mechaniczne itd.).

Należy pamiętać o tym, aby regularnie zmywać tego rodzaju silikony szamponem z zawartością Sodium Laureth Sulfate. Całkowicie nie sprawdzi się tutaj mycie włosów szamponami dla dzieci lub metodą no-poo (bez użycia szamponu).

 • Zmywalne szamponem bez SLS/SLES

Najpopularniejsze silikony, które można zmyć nieco łagodniejszym szamponem (bez SLS oraz SLES) występują w kosmetykach do pielęgnacji włosów pod nazwą dimethiconol oraz phenyl trimeticone. Silikony te najczęściej występują w odżywczych maskach do włosów oraz w serach do zniszczonych końcówek.

 • Zmywalne wodą

Tutaj sprawa jest nieco prostsza do zapamiętania. Silikony, które można zmyć wodą, występują w składzie pod nazwą zaczynającą się przedrostkiem PEG, PG lub PPG.

 • Zmywalne odżywką

Wszelkie silikony, które z powodzeniem można zmyć odżywką, występują pod nazwą zaczynającą się na „cyclo”.

Warto wiedzieć, że zbyt duże ilości silikonów mogą wywołać efekt siana. Silikony stosuje się na umyte, jeszcze wilgotne włosy, natomiast odradza się stosowania ich na skórę głowy – może to doprowadzić do wypadania włosów.

1 comments
2 likes
Prev post: Czy można naprawić zniszczone końcówki włosów?Next post: Co na strączkujące się włosy?

Related posts

Comments

 • agata

  4 lipca, 2019 at 10:51
  Reply

  Najlepiej zbędny nadmiar silikonu usunąć peelingiem, ja używam silcare trichoplex

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *