Czy warto kupować suplementy na wypadanie włosów?

Wiele dziewczyn przywiązuje szczególną wagę do pielęgnacji włosów. Zapas kosmetyków do włosów niejednokrotnie przypomina całkiem zaopatrzony arsenał. Pomimo troskliwej pielęgnacji włosy z niewiadomych przyczyn stać się łamliwe i suche. Dramat jednak rozpoczyna się wtedy, kiedy włosy zaczynają wypadać. Co wtedy?

Pierwsza myśl każdej kobiety wędruje w kierunku braku witamin w organizmie. Tok myślenia jest w pełni uzasadniony, ponieważ witaminy i minerały zawarte w spożywanych posiłkach wędrują w pierwszej kolejności do wszystkich organów, a na końcu wnikają we włosy i paznokcie.

W takiej sytuacji większość pań biegnie do apteki po odpowiedni suplement. Czy zawartość takich tabletek naprawdę wpływa na kondycję włosów i paznokci?

Suplementy na włosy – działanie

Aby poznać działanie ogólnie dostępnych suplementów warto przyswoić nieco wiedzy dotyczącej budowy włosa. Każdy włos składa się z korzenia, który znajduje się pod skórą, oraz z łodygi, która wystaje poza nią. Włosy przede wszystkim składają się z białka, które nazywa się keratyną.

Wszystkie składniki odżywcze przyjmowane z posiłkami dostarczane są wraz z krwią do cebulek włosów. Jeśli dzienna porcja witamin zostanie zachwiana, niedobór odpowiednich składników spowoduje w pierwszej kolejności osłabienie struktury włosa. Włosy z czasem tracą blask i stają się matowe, a powstałe w cebulkach uszkodzenia powodują przerzedzanie się włosów. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że keratyna zawarta we włosach bez problemu wiąże metale ciężkie.

Aby uszkodzone włosy mogły się odbudować, potrzebują aminokwasów oraz białka. Niezwykle istotne znaczenie mają szczególnie aminokwasy siarkowe oraz składniki wchodzące w skład keratyny, takie jak cysteina i metionina.

Kupując suplementy na wypadanie włosów nigdy nie masz pewności, że niedobory witamin trafią właśnie do włosów. Organizm ludzki jest niezwykle mądry i w pierwszej kolejności uzupełnia niedobory tam, gdzie najbardziej ich brakuje. Może okazać się, że zażywany zestaw witamin i minerałów nigdy nie dotrze do korzenia włosa, ponieważ organizm spożytkuje go na inne partie ciała.

Co na wypadanie włosów?

Istnieje kilka składników, które wspomagają porost włosów, w pewnym stopniu hamują ich wypadanie i wzmacniają. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, gdy włosy zaczynają wypadać?

  • Krzem – odgrywa dużą rolę w suplementacji. Znajdziemy go między innymi w skrzypie polnym
  • Żelazo – skutecznie powstrzymuje włosy przed wypadaniem
  • Miedź – odpowiedzialna jest za kolor włosów
  • Cynk – jako jeden z niewielu minerałów bierze udział w budowie białka
  • Siarka – ma kolosalne znaczenie dla włosów, istotnie wpływa na budowę mocnych i zdrowych włosów
  • Witamina A – bierze udział w procesie odnowy komórek w organizmie
  • Biotyna – w połączeniu z innymi składnikami podlega przetworzeniu w keratynę

Ponadto warto wprowadzić suplementację magnezu, manganu oraz potasu.

Dawkowanie suplementów i pierwsze efekty

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić każdy mikroelement z osobna. Ważne jest, aby nie łykać kilku zestawów witamin jednocześnie, ponieważ może to przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Warto pamiętać, aby każdy z zakupionych suplementów dawkować według informacji załączonej na ulotce. Witaminy i minerały przyjmowane w tej formie z reguły nie ulegają przedawkowaniu, lecz wiadomo, że od każdej reguły są wyjątki.

Pierwsze efekty można zauważyć już po miesiącu regularnego stosowania tabletek. Nie należy popadać w skrajność i zamieniać wszystkie warzywa i owoce na zestaw tabletek. Suplementy należy traktować przede wszystkim jako uzupełnienie codziennej diety.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *