Suszarka do włosów – wróg czy sprzymierzeniec?

Masowo krążącą opinią jest to, że suszarka bardzo źle wpływa na kondycję włosów. Wiedzą to niemal wszyscy. Ale dlaczego tak się dzieje? Jeżeli suszarka to samo zło, to dlaczego nadal powszechnie ich używamy? Czy są takie suszarki, które nie niszczą włosów? W poniższym wpisie spróbujemy zbadać temat i odpowiedzieć na nurtujące pytania.

Dlaczego suszenie osłabia włosy?

Podczas mycia włosów ciepłą woda łuski włosa rozchylają się pochłaniając wodę. Najpoważniejszym zagrożeniem dla włosów jest gorące powietrze. Kiedy w kierunku mokrych jeszcze włosów skierujemy strumień gorąca następuje natychmiastowe parowanie wody. W szybkim tempie zamykają się też łuski włosa. Skutkuje to często ich uszkodzeniem – pękanie, utrata elastyczności. Włosy szybko tracą swoją wilgoć a gorące powietrze mocno je przesusza.

Dodatkowe zagrożenia

Często popełniamy szereg błędów przy suszeniu włosów. To dodatkowo wpływa na osłabienie ich kondycji i wyglądu. Pamiętajmy też, że suszenie przede wszystkim jest niebezpieczne dla włosów już zniszczonych. Słabe włosy są bardziej podatne na zły wpływ gorącego powietrza niż włosy zdrowe.

Pierwszym podstawowym błędem jest przykładnie suszarki w małym odstępie od włosów. Kierowanie gorącego powietrza przez dłuższy czas w to samo miejsce. Takim postępowaniem niszczymy włosy mocno je przegrzewając. Koniecznością jest zmienianie ciągle kierunku strumienia powietrza z suszarki. Dzięki temu poszczególne pasma są suszone przemiennie i jest mniejsza szansa na ich przegrzanie.

Kolejnym błędem jest próba rozplątywania włosów podczas suszenia. Rozczesywanie włosów powinno być delikatne i powolne. Z suszarką w jednej ręce i ze szczotką w drugiej, ciężko jest zachować ostrożność. Odłóżmy więc rozczesywanie kosmyków na sam koniec, już po ich osuszeniu. Trzeba zwrócić koniecznie uwagę na stan sprzętu, którym się posługujemy.

Stara wysłużona suszarka może nieregularnie się nagrzewać. Włosy w tym przypadku będą też niejednakowo suszone. Niektóre pasma będą już bardzo suche, podczas gdy inne jeszcze mocno wilgotne. To znak, ze może czas rozejrzeć się za nowym sprzętem, bo ten z pewnością jest wadliwy.

Bezpieczne suszenie

Nigdy nie susz włosów, z których jeszcze spływa woda. Zawsze na początek zbierz nadmiar wody z włosów z pomocą miękkiego ręcznika.

Żeby suszenie było bezpieczne trzeba posługiwać się też bezpiecznym sprzętem. Wysokiej jakości suszarki dają możliwość regulacji siły nadmuchu. Dodatkowo niektóre modle wyposażone są w regulację temperatury. Dostępne na rynku są także suszarki z funkcją jonizacji. Jonizacja polega na wydzielaniu przez suszarkę dużej ilości ujemnych jonów. Jony ujemne w styczności z włosami neutralizują jony dodatnie. Mówiąc w skrócie, włosy przestają się elektryzować a poszczególne pasma zostają wygładzone. Przy zastosowaniu jonizacja lepiej i łatwiej modeluje się fryzurę.

Jeśli już mamy możliwość wyboru, używajmy do suszenia jak najniższej temperatury. Cały proces będzie trwał znaczniej dłużej, za to unikniemy uszkodzeń. Najlepiej nastawić w suszarce delikatny i chłodny nawiew. Przed zabiegiem suszenia potraktujmy zniszczone włosy kosmetykiem termoochronnym. To zapobiegnie ich dalszemu osłabianiu.

0 comments
0 likes
Prev post: Mycie włosów – kiedy, jak i czym to robić?Next post: Stosujemy odżywkę lub maskę – jak zrobić to właściwie?

Related posts

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *