Stosujemy odżywkę lub maskę – jak zrobić to właściwie?

Odżywka do wlosow

Przede wszystkim umyj włosy ciepłą wodą i ostrożnie zbierz z nich nadmiar wody miękkim ręcznikiem. Zbyt mokre włosy rozrzedzą zbytnio kosmetyk i substancje w nim zawarte.

Maska czy odżywka?

Co wybrać maska czy odżywka? Czym się różnią? Maska zasadniczo głębiej wnika w strukturę włosa, odżywiając go bardziej od wewnątrz. Działanie odżywki jest bardziej powierzchowne, ma za zadanie poprawić kondycję włosa.

W zależności od rodzaju odżywki może ona wspomagać rozczesywanie włosów, nadawać blask, zmiękczać lub zwiększać objętość włosów. Zasadą jest również to, że maskę powinno się dłużej trzymać na włosach niż odżywkę. Przed wyborem odżywki lub maski upewnij się, że jest przeznaczona właśnie dla twojego typu włosów i odpowiada ich potrzebom.

Optymalna dawka

wlosy

Podstawowa wskazówka – zachowaj umiar. Duży błąd robią osoby, które myślą, że im więcej kosmetyku na włosach tym lepiej. Nic bardziej mylnego. Nałożona zbyt duża ilość odżywki obciąży niepotrzebnie włosy a to tego znacznie utrudni ich spłukiwanie. Obficie zaaplikowana na skórę głowy pozatyka jej pory i skóra przestanie oddychać.

Jaka będzie idealna ilość odżywki? Zacznij do niewielkiej ilości kosmetyku roztartego w dłoni i systematycznie nakładaj ją na włosy.

Począwszy od nasady włosów kieruj się ku ich końcom. W razie potrzeby weź następną porcję aż do pokrycia całych włosów. Nie omijaj okolic skroni, które to miejsca są szczególnie podatne na uszkodzenia. Skóra w tych obszarach jest zwykle bardzo delikatna.

Ciepło spotęguje działanie

Po zaaplikowaniu maseczki lub odżywki warto zawinąć głowę w tzw. turban. Okrycie głowy ręcznikiem czy czepkiem zapewni włosom odpowiednią temperaturę. Pod wpływem ciepła łuski włosa rozchylą się. Składniki zawarte w kosmetyku będą mogły lepiej wniknąć w głąb włosa poprawiając jego strukturę.

Optymalny czas przetrzymywania odżywki na włosach wynosi od 20 do 40 minut. Po tym czasie trzeba dokładnie spłukać odżywkę używając do tego ciepłej, ale nie za gorącej wody. Ostatnie spłukiwanie powinno być zrobione wręcz chłodną wodą, po to żeby łuski włosa dobrze się zamknęły. Na finał można zastosować dodatkowo specjalną płukankę nabłyszczającą włosy. Trzeba jednak pamiętać, żeby rodzaj płukanki był dobrze dopasowany do gatunku włosów i ich potrzeb.

Inne opcje

W drogeriach dostępne są również produkty pielęgnacyjne, których należy używać przed umyciem włosów. Zazwyczaj są to cięższe maski o formule obfitej w składniki mineralne. Po zastosowaniu takiej kuracji przed umyciem włosów nie ma już potrzeby ponownego nakładania odzywki po myciu.

Jeżeli włosy są bardzo znaczone można ewentualnie wmasować olejek bądź serum w same końcówki. Serum jest cennym w składniki odżywcze a zarazem stanowi barierę ochronną dla włosów. Pamiętać trzeba jednak, że nadmiar nakładanych specyfików tylko obciąży włosy i może spowodować wzmożone przetłuszczanie się skóry głowy. Szczególnie, że zwykle potem stosujemy jeszcze kosmetyki, które ułatwiają stylizację fryzury.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *