Olejowa mgiełka do włosów – zrób ją sama!

Jeśli jesteś fanką samodzielnie przygotowywanych kosmetyków, ten wpis z pewnością ci się spodoba. Olejowa mgiełka do włosów to produkt, który błyskawicznie nawilży włosy, a dzięki zawartości innych składników, wygładzi i nabłyszczy twoją taflę. Dowiedz się jak samodzielnie sporządzić mgiełkę do włosów.

Podstawy kompozycji

Przygotowywanie kosmetyków w zaciszu własnego domu ma ogromną zaletę – dobrze wiesz, co znajduje się w środku. W przypadku komponowania mgiełki do włosów warto unikać takich składników, które niekorzystnie wpływają na ogólną kondycję pasm. Są to przede wszystkim:

  • Alkohol – w składzie kosmetyków mogą wystąpić pod kilkoma nazwami: ethanol, alcohol denat, propanol, propyl alkohol
  • Proteiny – lepiej unikać keratyny, zwłaszcza w formie hydrolizowanej, protein mleka, a także jedwabiu. Takie proteiny, jak kolagen lub elastyna mogą być swobodnie użyte jako jeden ze składników mgiełki

Mgiełka 4-składnikowa

Do sporządzenia własnej mgiełki potrzebujesz jedynie czterech składników. Koszt takiego kosmetyku jest nieporównywalnie niższy do tego, który zazwyczaj kupujesz w drogerii. A większość składników i tak posiadasz w domu. Z czego będzie się składać nasza mgiełka?

  • Woda – ok. 150 ml

Najlepiej, jeśli woda jest destylowana lub zdemineralizowana. Ta druga zazwyczaj przeznaczona jest do picia dla dzieci i niemowląt.

  • Olej – jedna łyżeczka

Olej w takiej ilości świetnie nawilży włosy nie obciążając ich. Warto wypróbować oliwę z oliwek, która nada włosom miękkości i sprężystości. Można poeksperymentować też z olejem lnianym, kokosowym czy olejem z nasion malin.

  • Odżywka lub maska – jedna płaska łyżeczka

Kolejny składnik, którego zadaniem jest nawilżyć i wygładzić włosy. Użyj ulubionej odżywki, która zawsze się sprawdza.

  • Serum silikonowe – 2 lub 3 pompki

Niezbędny składnik mgiełki, który zadba o kondycję twoich włosów. Zwróć uwagę, aby serum nie zawierało alkoholu oraz protein.

Mgiełka do włosów – wykonanie

Przygotowanie kosmetyku jest niezwykle proste. Wystarczy połączyć wszystkie składniki poprzez energiczne potrząsanie. Otrzymaną mgiełkę należy trzymać w lodówce, zwłaszcza jeśli dodałaś olej o krótkim terminie przydatności (olej lniany szybko się utlenia). Kosmetyk należy wstrząsnąć przed każdym użyciem, ponieważ może ulegać rozwarstwieniu.

Możesz wzbogacić swoją mgiełkę o dodatek zapachowy. Świetnie sprawdzi się kilka kropel ulubionego olejku aromatyzowanego, który sprawi, że będziesz sięgać po swoją mgiełkę jeszcze częściej.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Świetny pomysł na mgiełkę, muszę wypróbować – bardzo lubię produkty diy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *