Przetłuszczające się włosy – przyczyny

Temat przetłuszczania się skóry głowy i włosów jest chyba najczęściej poruszany na wszelkiego rodzaju blogach o pielęgnacji włosów. Ten problem skutecznie zaburza codzienny rytm dnia skutecznie utrudniając życie niejednej z pań.

U osób z problemem przetłuszczania się skóry głowy rozkład dnia musi być dopasowany do pory mycia głowy. Jeśli nie oczyścisz skóry na czas, pojawiają się wstydliwe i przykre dolegliwości w postaci swędzenia, można wyczuć nieprzyjemny zapach, i zauważyć łupież. Jeśli należysz do osób, których włosy wyglądają nieświeżo już w ciągu kilku godzin po ich umyciu, być może warto skonsultować się z dermatologiem. Przyczyną może być łojotokowe zapalenie skóry, które wymaga leczenia farmakologicznego. W każdym innym wypadku przetłuszczanie może mieć inne podłoże.

Przenawilżenie

Być może stosujesz zbyt dużą ilość odżywek, masek i innych preparatów, które za mocno obciążają włosy. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie chwilowa rezygnacja z kosmetyków do pielęgnacji i ograniczenie się jedynie do dobrego szamponu. Pamiętaj o dokładnym włosów i masowaniu skóry głowy, które pobudza krążenie. Jedną z najczęstszych przyczyn przetłuszczania się skóry głowy jest niedokładne spłukiwanie wszelkich kosmetyków.

Sucha skóra głowy

Jeśli skóra twojej głowy jest sucha, jej jedyną reakcją obronną na ten stan rzeczy jest zwiększone wydzielanie sebum. Warstwa sebum ma za zadanie chronić włosy właśnie przed wysuszeniem, zatem jest to błędne koło, z którego trudno wyjść. Odpowiedni poziom nawilżenia zapewni skórze głowy nałożenie odżywki lub maski na kilka minut przed myciem głowy.

Częste dotykanie skóry głowy

Częsty kontakt dłoni, szczotki lub grzebienia ze skórą głowy powodują, że dostają się do niej znacznie większe ilości brudu. Aby temu zapobiec, staraj się upinać włosy tak, abyś nie musiała ich stale dotykać i układać. Zrezygnuj też z częstych masaży i ogranicz rozczesywanie włosów do 2 razy dziennie (rano i wieczorem).

Kosmetyki do twarzy

Linia włosów przy twarzy często narażona jest na kontakt z mleczkiem, tonikiem lub kremem do twarzy. Skutkiem może być nieświeża fryzura, która wymaga częstszego mycia. Na czas pielęgnacji twarzy związuj włosy w kucyk, lub – jeśli posiadasz krótkie włosy – zakładaj opaskę. Jeśli będziesz mieć pewność, że kosmetyki całkowicie wchłonęły się w skórę, możesz zdjąć opaskę i ułożyć odpowiednio włosy.

Brak witamin w diecie

Jeśli twój styl odżywiania bogaty jest w fast-foody i dania typu instatnt, w twoim organizmie brakuje niezbędnych witamin. Staraj się odżywiać zgodnie z aktualną piramidą żywienia i wprowadzić do diety kilka porcji warzyw i owoców. Zadbaj o jakość kupowanych produktów. W kuchni powinny znaleźć się węglowodany złożone (czyli produkty pełnoziarniste), błonnik, a także kwasy Omega-3 i Omega-6.

Przegrzewanie skóry głowy

Wiele z kobiet nie ma nawyku zdejmowania okrycia głowy z chwilą wejścia do ciepłego pomieszczenia. Ciągłe noszenie czapki powoduje zaburzenie termoregulacji skóry głowy, co doprowadza do jej przetłuszczania się. Pamiętaj, że skóra przegrzewa się także podczas stylizacji na ciepło, czyli używania suszarek, prostownicy lub lokówki.

Stres

Każdemu z nas codziennie towarzyszą różne emocje. Nieraz poziom napięcia bywa tak wysoki, że efekty widoczne są na skórze głowy. Związane jest to zarówno z przyspieszonym krążeniem, jak i silniejszym poceniem się całego ciała, w tym również skóry głowy.

Jeśli pomimo wyeliminowania powyższych czynników nadal masz problemy z przetłuszczaniem, rozważ wizytę u dobrego lekarza, który dokona oceny i postawi właściwą diagnozę.

0 comments
8 likes
Prev post: Codzienna pielęgnacja włosów dla zabieganychNext post: Pielęgnacja szczotek z naturalnego włosia

Related posts

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *