Pielęgnacja i regeneracja włosów

Następnym, po dokładnym myciu, etapem pielęgnacji włosów i skóry głowy jest kuracja odżywcza. W drogeriach możemy obecnie znaleźć niezliczone ilości kosmetyków wzmacniających, regenerujących i dożywiających. Na które się zdecydować? To oczywiście zależy od kondycji i stanu naszych włosów. Trzeba dobrać takie, które akurat odpowiadają potrzebom włosów. I co ważne – nie musimy stosować ich wszystkich na raz. Różne produkty możemy stosować naprzemiennie przy kolejnym myciu włosów.

Jak się w tym wszystkim nie zagubić? Jaka powinna być kolejność stosowania poszczególnych kosmetyków? Poniższy wpis odpowie na te i wiele innych pytań.

Pielęgnację powinnyśmy przeprowadzać wg następującej kolejności:

  • zabieg olejowania,
  • dokładne mycie,
  • stosowanie odżywki bądź maski,
  • użycie płukanki,
  • zastosowanie wcierki,
  • pielęgnacja końcówek.

Jako pierwszy zabieg najczęściej stosujemy olejowanie. Do tego celu można użyć wszelkich dostępnych produktów w postaci: różnorodnych olejków, zwykłej oliwy z oliwek, nafty kosmetycznej czy też masek silnie natłuszczających. Aby wzmocnić działanie kosmetyku można nakryć głowę ręcznikiem. Po upływie 30 minut trzeba bardzo dokładnie zmyć wszelkie resztki oblepiające włosy.

Lekko osuszone ręcznikiem włosy są gotowe do przyjęcia maseczki odżywczej. Po rozprowadzeniu maski na włosach, podobnie jak w przypadku olejowania, nakrywamy głowę ręcznikiem. Optymalny czas pozostawienia kosmetyku na włosach to 20-30 minut.

Odżywkę można również stosować zamienne z szamponem szczególnie przy słabych i zniszczonych włosach. Można też zamienić ją na bardziej efektywną w działaniu maskę. Odżywki zazwyczaj mają na celu wygładzenie powierzchni włosa i ułatwienie ich rozczesywania. Maski natomiast mają za zadanie wniknąć w głąb włosa i dostarczyć tam składniki odżywcze. Co ważne! Często popełniany błąd to nakładanie zbyt dużej ilości maski czy odżywki. W tym przypadku więcej nie oznacza wcale lepiej! Wystarczy niewielka ilość kosmetyków, aby nie przeciążać niepotrzebnie włosów.

Maskę spłukujemy dokładnie przy użyciu ciepłej wody. Odpowiednia temperatura wody pozwoli dokładnie zmyć pozostałości odżywki i otworzyć łuski włosa. Teraz czas na płukankę. Temperatura płukanki powinna być dość chłodna, ale nie za zimna. Cenne składniki odżywcze z płukanki wnikną w głąb a jej chłodna temperatura pozwoli zamknąć łuski włosa.

Następnym etapem jest użycie wcierki. Jak wskazuje sama nazwa działanie wcierki będzie skuteczne tylko po jej zaaplikowaniu bezpośrednio na skórę głowy. Najczęściej zadaniem wcierek jest pobudzenie cebulek włosowych do szybszego wzrostu włosa. Warto zwracać uwagę na skład tego typu produktów. Niektóre z nich mogą w swoim skaldzie zawierać alkohol. Takie kosmetyki stosujmy tylko raz na jakiś czas, mogą spowodować nadmierne przesuszenie skóry głowy. Można spotkać także takie wcierki, których użycie jest wskazane jeszcze przed umyciem włosów. Czytajmy etykiety na opakowaniach!

Bardzo ważne jest na koniec zabezpieczenie końcówek. Polecam do tego  wszelkie wyciągi z jedwabiu, olejki arganowe czy olejki z wyciągiem z czarnuszki. Wystarczy odrobinę kosmetyku rozetrzeć w dłoniach a potem delikatnie rozprowadzić je na samych końcach włosów. Jeżeli po umyciu i odżywieniu włosów będziemy miały wrażenie, ze włosy są zbyt suche, rozetrzyjmy wtedy olejek na całej długości włosów.

Alternatywą dla aplikowania olejków może być rozpylenie nad głową wybranej mgiełki. Producenci oferują ich szeroki wybór w zależności od potrzeb włosa. Niektóre z tych kosmetyków zawierają ochronny dla włosów silikon.

Na koniec jeszcze jedna istotna informacja. Wszelkie kosmetyki odżywcze trzeba stosować z umiarem. Nie jest wskazane odżywianie i nawilżanie włosów każdego dnia. Zbyt częste olejowanie włosów i następnie ich codzienne mycie może skutkować wzmożonym przetłuszczaniem się włosów. Nadmiar kosmetyków szkodzi zarówno skórze głowy jak i powierzchni włosa oraz ich końcówkom. Zachowaj umiar!

0 comments
0 likes
Prev post: Jak właściwe uwolnić włosy od zanieczyszczeń przed kuracją odżywczą?Next post: Jak dbać o końcówki włosa?

Related posts

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *