Olejowanie włosów w praktyce

Olejowanie to coraz popularniejszy sposób na nawilżenie suchych i matowych włosów. Na ten temat krąży w internecie już wiele informacji. Warto wiedzieć, że zabieg olejowania włosów sprawdza się, gdy są spełnione określone warunki, a preparat dobrze dobrany jest do rodzaju włosa.

Niektórzy mogą zadawać sobie pytanie czemu służy olejowanie włosów. Jest to metoda stosowana już przez nasze babcie, a teraz powraca do łask równie szybko, jak moda z lat 70-tych.

Po co właściwie to całe olejowanie?

Niejednokrotnie zdarza się tak, że nawet systematyczne stosowanie masek i odżywek może okazać się niewystarczające. Regularne stosowanie olejów przynosi rezultaty w postaci lśniących i gładkich włosów. Co zyskujemy?

  • Olej przede wszystkim wspaniale dociąża włosy, dzięki czemu wyglądają na gładsze i lejące się.
  • Idealnie nadają się dla osób o włosach łamliwych i powyginanych, suchych i szorstkich w dotyku.
  • Olejowanie zabezpiecza kosmyki przed wszelkiego rodzaju zniszczeniami

Jak wybrać odpowiedni olej?

Olej powinien być dobrze dopasowany do porowatości włosa. Informacje o tym, jak określić jego porowatość, znajdziesz wśród postów na tym blogu.

Włosy wysokoporowate z pewnością polubią takie oleje, jak: olej z pestek winogron, olej ze słodkich migdałów, olej słonecznikowy, lniany, konopny, a także olej z kiełków pszenicy czy olej z orzechów włoskich.

Włosy o porowatości średniej można z powodzeniem nawilżać stosując oliwę z oliwek, olej z awokado, olej arganowy, ryżowy, arachidowy, rzepakowy, a nawet olej z orzechów laskowych czy z orzechów macadamia.

Jeśli posiadasz włosy niskoporowate, bardzo dobre efekty przyniesie stosowanie oleju kokosowego lub palmowego, jak również masła shea czy masła kakaowego.

Ku twojemu zdziwieniu może okazać się, że twoje włosy świetnie reagują na olej przeznaczony dla włosów o zupełnie innej porowatości. Najlepszym sposobem na dopasowanie odpowiedniego oleju jest podjęcie metody prób i błędów.

Jak zmyć olej z włosów?

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że tak gęstą substancję nie łatwo zmyć z włosów. Zdecydowanie łatwiej będzie ci tego dokonać, jeśli:

  • Zastosujesz niewielką ilość oleju
  • Użyjesz lekkiego oleju, który nie jest zbyt gęsty. Do takich olejów należą: konopny, lniany, z nasion truskawek lub pestek winogron
  • Zmieszasz olej z odżywką i całość nałożysz na włosy

Jeśli masz bardzo suche włosy, zmywanie niewielkiej ilości oleju nie powinno sprawić problemu. Taki typ włosów „wypija” sporą ilość nałożonego kosmetyku ułatwiając spłukiwanie pozostałości.

Czy olej może mi zaszkodzić?

Czasem może okazać się, że włosy nie chcą poddać się działaniu oleju, a efektem będzie ich puszenie i matowienie. Źle dobrany kosmetyk może wpłynąć też na wypadanie włosów, dlatego w niektórych przypadkach lepiej jest postawić na stosowanie wcierek. Oleje stosowane na skórę głowy mogą powodować alergie, jednak jest to kwestia uważnej obserwacji.

Spore obawy do stosowania olejów wyrażają panie o włosach z tendencją do przetłuszczania. Wbrew pozorom skóra głowy może przetłuszczać się dlatego, że jest przesuszona. Warto zaryzykować i przekonać się, co najlepiej działa na nasze włosy.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. […] Olejowanie włosów oraz skóry głowy to jeden z najbardziej skutecznych pielęgnacyjnych zabiegów. Wcześniej trzeba jednak prawidłowo zdiagnozować swoje włosy i je rozpoznać ich potrzeby, między innymi określając porowatość włosów. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *