Jak właściwie oczyszczać włosy?

Mogłoby się wydawać, że higiena skóry głowy i włosów to nic trudnego. Nie ma sensu się nad tym rozwodzić. Nic bardziej mylnego. Bardzo często mycie głowy jest robione niewłaściwie i jest z jedną z przyczyn osłabienia włosów. W tym wpisie przyjrzymy się, jakich błędów należy unikać i jak poprawnie myć włosy. Dla jasności, następnym razem spróbuję omówić różne metody mycia włosów.

Po pierwsze

Stosowany do mycia szampon musi być odpowiedni dla skóry, natomiast do włosów trzeba dobrać właściwą maseczkę bądź odżywkę.

Przed przystąpieniem do mycia włosów trzeba je dokładnie rozczesać. Spowoduje to, że włosy po myciu nie będą tak splątane i pozwolą siłę łatwiej rozczesać.

Po drugie

Zwróć uwagę na temperaturę wody, który nie powinna być ani zbyt niska ani zbyt wysoka. Gorąca woda może zniszczyć strukturę włosa i niepotrzebnie pobudzić wydzielanie sebum. Na początek rozprowadź ciepłą wodę po całej głowie i włosach. Nabierz na dłoń odpowiednią ilość szamponu i rozcieńcz go wodą. Rozwodniony kosmetyk o wiele łatwiej dotrze do każdego pojedynczego włosa.

Po trzecie

Mycie włosów wymaga cierpliwości i delikatności. Zaczynając od przodu głowy w kierunku tyłu, należy palcami wykonywać niewielkie kółka. Taki ruch dodatkowo masuje skórę głowy. Nie można w żadnym wypadku pocierać z całą siłą włókien włosa ani skrobać skóry głowy.

Po czwarte

Kiedy włosy są bardzo gęste lub wyjątkowo brudne można proces mycia przeprowadzić dwukrotnie. Pierwsze mycie pozwoli na wstępne oczyszczenie włosów z zanieczyszczeń. Nie wymaga ono dokładnego spłukiwania. Drugie mycie pozwoli już na precyzyjne usunięcie wszelkich resztek brudu ze skóry głowy i włosów.

Po piąte

Wszelkiego rodzaju maseczki, olejki i odżywki należy nakładać na osuszone wcześniej włosy. Zbyt duża ilość wody pozostawiona na włosach spowoduje niepotrzebne rozcieńczenie kosmetyku.

Po szóste

Trzeba pamiętać o starannym i drobiazgowym spłukaniu któregokolwiek używanego kosmetyku. Pozostawiony na skórze szampon czy nadmiar odżywki mogą przyczynić się do powstania problemów skórnych na głowie lub przesuszenia włosów.

Po siódme

Końcowe spłukiwanie włosów najlepiej przeprowadzić przy użyciu chłodnej wody lub wybranej płukanki. Letnia woda pomoże zamknąć otworzone podczas mycia łuski włosa. Przy włosach zniszczonych woda do spłukiwania końcowego nie powinna być także zbyt zimna.

Po ósme

Osuszanie włosów powinno być delikatne i powolne. Pomocny będzie puszysty ręcznik najlepiej zrobiony z bawełny lub frotte. Takie ręczniki najszybciej wchłaniają nadmiar wody. Nie wolno mocno wycierać skóry głowy ręcznikiem ani wyciskać wody z włosów. Głowa ściśle otulona ręcznikiem rozgrzewa się i włosy mogą potem szybciej się przetłuszczać. Następnie najlepiej pozostawić ręcznik na barkach, wtedy reszta wody sama ścieknie.

Po delikatnym osuszeniu włosów ręcznikiem możemy przystąpić do suszenia właściwego używając suszarki do włosów lub pozostawiając włosy samym sobie.

Zastosuj te rady w praktyce a zobaczysz poprawę!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *