Włosy – jak zatroszczyć się o ich wygląd i kondycję? Informacji i wskazówek na temat higieny włosów można znaleźć całe mnóstwo. Jak wyłowić z nich te najcenniejsze i prawdziwe? Które porady są rzeczywiście warte uwagi? Poniżej omówię podstawowe zasady kosmetyki włosów.
1. Odpowiedz sobie na pytanie – z czym jest trudność i co chciałabym pozmieniać?
Każda z nas ma inne oczekiwania co do swojej fryzury i inne problemy. Nadmierne wypadanie włosów, włosy przetłuszczające się czy wręcz odwrotnie zbyt suche i łamliwe? Jak pobudzić ich wzrost i spowodować żeby szybciej rosły? Jakie są Twoje oczekiwania? Pomyśl:
– moim marzeniem są mocne proste i lśniące włosy lub być może gęste loki,
– z czym chciałabym się uporać – zbytnie przetłuszczanie się, rozdwajanie końcówek, matowość, utrata włosów .
Zdecyduj i zacznij działać. Miej jednak na uwadze – stan owłosienia jest dziedziczny – z genami nie wygrasz!
2. Rozpoznaj swój typ włosa
Poziom wilgotności:
- normalne
- przesuszone
- przesuszone i słabe
Zagęszczenie i grubość:
- cienkie
- grube
- rzadkie
- gęste
Struktura:
- mocno kręcone
- proste
- lekkie fale
Szorstkość:
- gładkie
- szorstkie
- średnie
Szorstki włos cechuje się większą porowatością. Oznacza to, że znaczniej łatwiej traci cenne składniki odżywcze. Kuracja w tym przypadku będzie polegała na wygładzeniu powierzchni włosa.
Rozpoznanie typu owłosienia jest konieczne, aby zastosować odpowiednią pielęgnację. Włosy suche będą potrzebowały dodatkowego nawilżenia – odżywki, maseczki. Włosy zniszczone trzeba ratować olejkami i maskami. Nadmierne wypadanie włosów- może trzeba zmienić dietę. O włosy kręcone trzeba zadbać przeznaczonymi specjalnie dla nich produktami.
3. Stan skóry głowy:
- normalna
- wrażliwa
- sucha
- tłusta
- z problemami (łupież, łysienie)
W przypadku skóry normalnej sprawa jest prosta wystarczy codzienna higiena. Dla pozostałych rodzajów skóry trzeba dobrać odpowiednią dla nich pielęgnację. Skóra sucha potrzebuje nawilżenia zaś zbyt tłusta oczyszczenia z nadmiaru łoju. Łupież trzeba zwalczać produktami zawierającymi aktywne składniki przeciwgrzybiczne. Skóra wrażliwa wymaga ostrożności i świadomości, co może ją uwrażliwiać.
Dodatkowym problemem może być różnica pomiędzy stanem skóry głowy a typem włosów. Często np. skóra głowy może być tłusta a same włosy przesuszone. W takiej sytuacji nie ma innego wyjścia jak stosowanie odrębnej kuracji na skórę głowy i odrębnej na włosy. Skórę oczyszczamy i odtłuszczamy a włosy nawilżamy maseczkami.
4. Zrób rachunek sumienia
Zastanów się jak do tej pory zajmowałaś się włosami. Czy stosowałaś się do ich potrzeb? Jakie popełniałaś błędy? Zapamiętaj je i nie powielaj!
5. Szanuj włosy
Porzuć złe nawyki – codzienne tapirowanie włosów, używanie lokówki i prostownicy. Jeżeli widzisz, że pojawia się jakiś problem reaguj natychmiast. Odpowiednio dobierz kurację i pielęgnuj swoje włosy każdego dnia.
6. Korzystaj z rad innych
W tematyce włosów można znaleźć tysiące artykułów w prasie i internecie. To dobrze, łatwiej i szybciej jest znaleźć właściwą poradę. Poszukaj kogoś, kto opisuje podobne problemy jak twoje. Korzystaj z doświadczenia innych i unikaj popełnionych przez nich błędów.
7. Zdobywaj wiedzę
Czytaj i ucz się. Z książek, z wiadomości na forach internetowych. Przyswajaj wiedzę z zakresu terminologii stosowanej w temacie włosów. Próbuj rozpoznawać skład chemiczny produktów kosmetycznych. Szukaj wiadomości o nowinkach i polecanych akcesoriach.
8. Selekcjonuj zdobyte informacje
Jak wiadomo informacji i rad można znaleźć tysiące. Nie zawsze są to jednak fachowe i sprawdzone porady. Weryfikuj informacje w kilku źródłach a na pewno unikniesz pomyłek.
9. Zrób przegląd swoich kosmetyków
Sprawdź czy faktycznie kosmetyki, które trzymasz w łazience są odpowiednie dla twoich włosów. Może sprzęty, których używasz są już przestarzałe a akcesoria mocno zużyte. Pozbądź się tego wszystkiego, co może źle wpływać na kondycję twoich włosów. Spójrz na punkt kolejny↓
10. Rozsądna rewolucja
Zrób porządki nie czystkę! Nie wyrzucaj wszystkiego od razu żeby zacząć od nowa. Zrób dokładny przegląd tego, co posiadasz i w jakim jest to stanie. Może okazać się, że produkty, które masz są akurat właściwe dla twoich włosów. Jeżeli jakiś kosmetyk czy sprzęt jest sprawdzony, zatrzymaj go i używaj nadal.
11. Poświęć włosom więcej uwagi
Zacznij zwracać większą uwagę na to jak zmienia się wygląd twoich włosów. Nowo zastosowany kosmetyk czy zmiana pogody mogą mieć wpływ na ich kondycję. Może zauważysz jakieś zmiany przy robieniu stylizacji. Warto przeanalizować, w jakim tempie rosną włosy. W jakich ilościach wypadają na przestrzeni kilku miesięcy. Obserwuj i wyciągaj wnioski.
12. Poznaj moją książkę
Książkę o pielęgnacji włosów napisałam dla takich osób jak Ty. Są w niej zebrane wszystkie najważniejsze a przede wszystkim sprawdzone informacje i porady. To swoiste vademecum o problemach włosów i sposobach ich rozwiązywania. Przestudiowanie tej książki pozwoli ci zaoszczędzić czas i ustrzeże przed popełnianiem błędów. Miłej lektury!
Książka jest dostępna w dwóch wersjach:
- papierowej
- elektronicznej
Leave a Reply