Jak właściwe uwolnić włosy od zanieczyszczeń przed kuracją odżywczą?

Wszystkie chcemy mieć zadbane i piękne włosy. Dlatego często decydujemy się zastosować kurację odżywczą. Nie będzie ona jednak skuteczna, jeżeli przedtem nie przygotujemy odpowiednio naszych włosów. Wszelkie dostępne do włosów maski, oleje, odżywki, mgiełki itp. nie będą skutecznie działać, jeżeli powierzchnia włosów będzie pokryta tłustym „filmem”. Substancje odżywcze zawarte w kosmetykach muszą mieć ułatwiony dostęp, aby mogły wniknąć do wnętrza włosa.

Stosowane przez nas, na co dzień produkty do pielęgnacji włosów pozostawiają na ich powierzchni osad. Jakiekolwiek odżywki, maski i wcierki mogą zawierać substancje, które na powierzchni włosa tworzą powłokę trudną potem do usunięcia. Tak samo używana do mycia woda powoduje, że na włosach osadza się warstwa substancji mineralnych. Przed zastosowaniem kuracji odżywczej trzeba cały ten osad usunąć z włosów. Inaczej nawet bardzo skrupulatnie przeprowadzone odżywianie nie przyniesie spodziewanych efektów.

Co ważne, nie da się dokładnie oczyścić włosów za jednym tylko razem. Jest to stopniowy i powolny proces. W niektórych przypadkach, gdy włosy są dość mocno oblepione kosmetykami, może on sprowadzać się do nawet kilku myć, które nastąpią po sobie w przeciągu od dwóch do trzech tygodni. W żadnym przypadku nie należy w jednym dniu powtarzać kilkukrotnego mycia głowy. Może to doprowadzić do osłabienia zarówno cebulek włosa jak i przesuszenia i zniszczenia włosów na całej ich długości.

Przystępując do oczyszczania włosów trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na skład stosowanego szamponu. Wiele z tych produktów zawiera w swoim składzie substancję zwaną „SLS”, która ma służyć do oczyszczania powierzchni skóry z tłustych substancji. Szampon zawierający SLS na pierwszym miejscu ma za zadanie dokładne oczyszczenie skóry głowy i powierzchni włosów z wszelkich zanieczyszczeń. Nie zawiera on jednak składników, które miałaby odżywiać czy pielęgnować włosy.

Dość agresywne działanie takiego szamponu można zniwelować stosując go na przemian z innym szamponem (nie zawierającym SLS) lub odżywką. Co istotne, mimo iż chcemy doprowadzić do oczyszczenia włosów, po każdym myciu szamponem z SLS należy zastosować odpowiednią maskę lub odzywkę. To zagwarantuje utrzymanie włosów w dobrej kondycji.

Kiedy włosy okażą się dostatecznie dobrze oczyszczone? Można to rozpoznać po ich wyglądzie. Włosy pozbawione oblepiającego ich „filmu” stają się matowe i sprawiają wrażenie przesuszonych. Nie przerażajmy się – włosy już takie są. Na co dzień nie jesteśmy w stanie tego dostrzec. Każdy z używanych kosmetyków pozostawia na włosach kolejną warstwę, tworząc wokół włosa otoczkę, pod którą trudno dostrzec jak w rzeczywistości wygląda włos.

Tak dobrze oczyszczone włosy – pozbawione powłoki z trudnozmywalnych kosmetyków są gotowe do przyjęcia składników odżywczych. Teraz wystarczy już tylko zaplanować i zaaplikować im odpowiednią kurację odżywczą. Jak to zrobić dobrze? O tym w następnym wpisie.

0 comments
0 likes
Prev post: Spięcie włosów na noc – koczekNext post: Pielęgnacja i regeneracja włosów

Related posts

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *