Prawdopodobnie większość z pań nie zwraca szczególnej uwagi na stan szczotek i grzebieni do włosów, z których korzystają na co dzień. Mogą cię wobec tego zaskoczyć wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Arizonie, które wykazują, że na szczotce może gromadzić się nawet 600 kolonii bakterii. To znacznie więcej niż na umywalce czy w misce dla psa.
Skąd pochodzą bakterie na szczotce?
W wyniku codziennej styczności szczotki ze skórą głowy, na igiełkach osiada pot, łój, łupież, a także naskórek. Mało tego, na szczotce z łatwością osiadają kosmetyki do stylizacji włosów, takie jak lakier, pianka, suchy szampon czy źle spłukana odżywka. Co więcej, każdego dnia na szczotce czy grzebieniu osiada kurz oraz zanieczyszczenia z powietrza.
Jak często czyścić akcesoria do czesania włosów?
Fryzjerzy zalecają czyścić szczotki i grzebienie raz na tydzień. W większości przypadków i tak mało która z dziewczyn regularnie wykonuje tę czynność, dlatego dobrze będzie, jeśli wyczyści swoje akcesoria co miesiąc.
W jaki sposób czyścić szczotki i grzebienie?
Wszystko zależy od tego, jaką szczotkę posiadamy.
- W przypadku szczotki czy grzebienia z plastiku, pierwszym krokiem jest pozbycie się z nich włosów. Można to zrobić przy użyciu wykałaczki czy szpikulca. Szczotkę można także „wyczesać” grzebieniem.
- Kolejny krok polega na zanurzeniu szczotki w ciepłej wodzie z mydłem. Można też dodać odrobinę szamponu (także takiego, który okazał się nietrafiony dla naszych włosów) oraz jedną łyżeczkę sody oczyszczonej. Po kilku minutach należy wyjąć szczotkę z wody i osuszyć ją przy pomocy suszarki. Dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie delikatnej dezynfekcji używając wody utlenionej lub spirytusu salicylowego.
- Czyszczenie szczotek z drewna przeprowadzamy podobnie jak wymieniono w powyższym punkcie. Tutaj musimy jedynie uważać, aby szczotka nie przebywała zbyt długo w wodzie. Może to spowodować pęcznienie szczotki lub grzebienia.
- Grzebienie plastikowe możemy oczyścić za pomocą szczoteczki do zębów i odrobiny mydła. W tym wypadku równie dobrze jest użyć roztworu wody utlenionej w celu zdezynfekowania akcesoriów.
Czyszczenie szczotek z naturalnego włosia
Taki rodzaj szczotki wymaga dodatkowej pielęgnacji.
- Przede wszystkim najpierw należy pozbyć się włosów, które wplątały się we włosie. W tym celu można podważyć je patyczkiem, wykałaczką, lub czymś ostrym.
- Kolejnym krokiem jest lekkie zwilżenie samego włosia wodą i przemycie go mydłem lub szamponem do włosów. Tutaj najlepiej sprawdzą się produkty, w których składzie są detergenty o właściwościach silnie oczyszczających.
- Kolejnym etapem jest nałożenie na włosie odżywki, którą zazwyczaj stosujemy na swoje włosy. Zasada jest taka sama – po kilku minutach odżywkę należy dokładnie spłukać.
- Ostatnim krokiem jest dezynfekcja szczotki za pomocą spirytusu salicylowego lub wody utlenionej. Innym rozwiązaniem jest rozpylenie na włosie octu, który ma właściwości bakteriobójcze.
Regularne oczyszczanie akcesoriów do czesania włosów sprzyja zachowaniu higieny skóry głowy. Raz na jakiś czas powinnaś przeprowadzić solidne czyszczenie swoich szczotek i grzebieni.
Leave a Reply