Humektanty – skuteczne nawilżenie dla włosów

Aby utrzymać włosy w odpowiedniej kondycji, należy dbać o poziom ich nawilżenia. Z badań wynika, że zdrowy włos zawiera w sobie około 10 procent wody. Jak zapewnić sobie dobrze nawilżoną taflę włosa?

W jaki sposób nawilżają się włosy

Pasma zbudowane są z kilku składników, które nawzajem się uzupełniają. Podstawowym spoiwem łusek włosa z tak zwaną warstwą korową jest cement międzykomórkowy. Aby ów cement mógł prawidłowo wykonywać swoją pracę, potrzebna jest odpowiednia ilość dostarczanej wody. Zapewnia to utrzymanie równowagi wodnej, co skutecznie zapobiega kruszeniu i łamaniu się włosów.

Zbawienne działanie humektantów

O odpowiednie nawilżenie włosów dbają humektanty. Są to substancje, które mają zdolność do wiązania wody i absorbowania jej z zewnątrz. Humektanty cechują się higroskopijnością, co w prostym przekładzie oznacza zdolność utrzymania wilgoci. Wyróżnia się higroskopijność dynamiczną oraz równowagową. Ta pierwsza powinna szczególnie nas zainteresować, gdyż oznacza, że włosy są w stanie dłużej utrzymać prawidłowy poziom wilgoci.

Jak działają humektanty

Włosy pozbawiane są wilgoci poprzez codzienną ekspozycję na słońce, działanie zbyt wysokich temperatur czy obfitą ilość emolientów w kosmetykach do pielęgnacji pasm.

Humektanty zawarte w kosmetykach do włosów przez dłuższy czas pobierają wodę z otoczenia zapewniając włosom stały poziom wilgoci. Oczywiste jest, że same humektanty nie wystarczą, by utrzymać taflę w dobrej kondycji. Za dobrą kondycję włosów odpowiada tak zwana równowaga PEH, czyli zapewnienie odpowiedniej ilości protein i emolientów. Nadmiar humektantów może spowodować, że włosy będą ciągnąć się jak guma i stracą elastyczność.

Jak stosować humektanty?

Być może większość z was zdziwi fakt, że za kondycję włosów w większości odpowiada… pogoda. Jeśli warunki atmosferyczne okazują się niekorzystne (porywisty wiatr, obfite deszcze czy śnieg), włosy tracą dużo wilgoci. Prócz odżywek humektantowych (żel aloesowy, mgiełka nawilżająca) warto wspomagać się olejowaniem.

W przypadku, gdy pogoda jest odpowiednia, można śmiało sięgać po humektanty zarówno przed, jak i po myciu głowy. Aby dodatkowo zabezpieczyć pasma przed utratą wilgoci, warto zadbać o kosmetyki z dodatkiem emolientów, które stworzą na powierzchni włosa ochronny film.

Podsumowując, jedną z najczęstszych przyczyn suchych i szorstkich w dotyku włosów jest brak równowagi humektantowej. Odpowiedni poziom nawilżenia włosów sprawi, że będą one sprężyste, lśniące i przyjemne w dotyku, a także prawidłowo dociążone.

2 comments
23 likes
Prev post: Jak pogrubić włosy?Next post: Olej brokułowy w pielęgnacji włosów

Related posts

Comments

 • Dorota

  28 sierpnia, 2019 at 17:54
  Reply

  Ciekawy wpis. Kiedyś czytałam o nich odnośnie kosmetyków koreanskich.

 • Anonim

  5 marca, 2019 at 22:39
  Reply

  Ja wspomagam się kolagenem w proszku. Po miesięcznej kuracji od Nutri Clinic, moje włosy nabrały blasku i sprężystości.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *