Odżywianie włosów przed myciem

Każdej z nas wydaje się oczywista kolejność nakładania kosmetyków w procesie mycia włosów. Najpierw jest to szampon, następnie odżywka lub maska. Tymczasem okazuje się, że włosy można odżywiać także przed umyciem głowy.

Nakładanie odżywki czy maski jeszcze przed myciem ma wiele zalet. Część z nich jest oczywista – odżywcze składniki preparatu wnikają we włosy odbudowując ich strukturę i nawilżając je. Stosowanie metody OM (czyli Odżywianie-Mycie) oszczędza także czas oraz wodę. Nie musisz spędzać kilku minut pod prysznicem w oczekiwaniu na rozpoczęcie działania kosmetyku. Co więcej, w tym czasie możesz zrobić coś w domu, a potem zwyczajnie udać się do łazienki na mycie głowy.

Metoda OM – dla kogo?

  • Odżywianie włosów przed myciem będzie korzystne dla osób, których włosy się puszą i są trudne do ułożenia. Odżywka pozwoli dociążyć włosy
  • Metoda sprawdza się u osób, których włosy mają tendencję do przetłuszczania się. Odżywka spłukana przed myciem nie nadbudowuje się na włosach, dzięki czemu łatwiej unieść je u nasady
  • Dla osób, które myją głowę przed wyjściem do pracy lub na uczelnię. Nasze włosy dodatkowo na tym skorzystają, jeśli na noc zaaplikujemy olej
  • Dla osób, które są zbyt zabiegane i nie mogą poświęcić wiele czasu na pielęgnację włosów. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w rodzinie wielodzietnej lub wielopokoleniowej, a także wszędzie tam, gdzie nie można pozwolić sobie na dłuższe przebywanie w łazience
  • Dla osób, które chcą dodatkowo chronić włosy przed działaniem silnych składników szamponu oczyszczającego

Co się sprawdza przed myciem głowy?

Poza tradycyjnymi odżywkami warto rozważyć stosowanie oleju. Jest to coraz popularniejsza metoda pielęgnacji włosów, która znakomicie nawilża strukturę tafli i wpływa na ogólną kondycję włosów. Jeśli chcesz zaaplikować sobie nieco bardziej skoncentrowaną dawkę substancji odżywczych, spraw sobie serum pełne witamin, ziół, keratyny, kolagenu i L-cysteiny. Warto też wybrać produkt na bazie miodu, gliceryny, soku z aloesu czy mocznika.

Czas działania

Pojawia się pytanie jak długo należy trzymać dany kosmetyk na włosach. Wystarczy przestrzegać czasu podanego na opakowaniu, a wszystkie składniki zdążą się wchłonąć w strukturę włosa. Jeśli chodzi o oleje – powinny spędzić na głowie przynajmniej 45 minut.

Czy to się sprawdza?

Nie ma takiej gwarancji. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by nie spróbować. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami odżywek, masek czy balsamów i wybrać taki kosmetyk, z którego działania jesteś najbardziej zadowolona.

Tego nie używaj

Istnieje lista kosmetyków, których działanie ma niewiele wspólnego z odżywianiem włosów mimo, że producent zapewnia cię o takiej właśnie funkcji. Wystrzegaj się kosmetyków, które mają w swoim składzie silikon czy parafinę, które oblepiają włosy. Możesz skorzystać z nich raz na jakiś czas, o ile użyjesz potem szamponu o właściwościach silnie oczyszczających.

Jeśli mimo wszelkich prób nadal nie odczuwasz korzystnego działania metody OM, być może należysz do osób, które powinny pielęgnować swoje włosy w tradycyjny sposób.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *