Wizyta w salonie fryzjerskim – na co zwrócić uwagę?

Wizyta w salonie fryzjerskim powinna kojarzyć się z czymś przyjemnym. Każda z nas chętnie zasiądzie w fotelu na myśl, że ktoś zatroszczy się o kondycję naszych włosów, dobierze odpowiednią fryzurę, doradzi kolor. Niestety rzeczywistość pokazuje, że nadal pokaźna liczba salonów fryzjerskich w Polsce jest w opłakanym stanie. Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w salonie fryzjerskim?

Czystość i porządek

Pierwsze, co powinno przykuć naszą uwagę to czystość na terenie całego salonu. Nietrudno nie zauważyć leżących na podłodze włosów czy sfatygowanego fartucha fryzjerki. Zachowanie podstawowych zasad higieny w tego typu miejscach stanowi priorytet, istnieje bowiem ryzyko zarażenia się wszawicą, łupieżem, gronkowcem, a nawet HIV. Jeśli zauważysz, że:

  • Na podłodze znajdują się obcięte włosy klientów
  • Fryzjer korzysta z tych samych narzędzi obsługując wielu klientów
  • Na szczotkach i grzebieniach znajdują się czyjeś włosy
  • Fryzjer ma brudny fartuch i zaniedbane dłonie
  • Na terenie salonu roznosi się nieprzyjemny zapach

porządnie się zastanów, czy chcesz ponownie odwiedzić ten salon. Higiena w zakładach fryzjerskich odgrywa bardzo ważną rolę i świadczy przede wszystkim o osobach prowadzących tę działalność.

Stan akcesoriów fryzjerskich

Na szczęście większość osób korzystających z usług fryzjerskich ma coraz większą świadomość tego, jak ważne jest zachowanie zasad higieny w salonie fryzjerskim. Sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o sprzęt, z którego na co dzień korzysta fryzjer. Prócz kluczowej kwestii, jaką jest każdorazowe odkażanie szczotek czy grzebieni, warto zwrócić uwagę na stan i jakość nożyczek, brzytwy czy prostownicy do włosów. Zwróć uwagę, czy sprzęty nie są pordzewiałe i rozregulowane. Używanie źle wyprofilowanych nożyczek powoduje miażdżenie włosa oraz wpływa na rozdwajanie końcówek. Jeśli odczuwasz pieczenie podczas suszenia czy prostowania włosów poproś fryzjera o zmniejszenie temperatury sprzętu.

Metoda mycia włosów

Niby sprawa jest oczywista, jednak mało który fryzjer przestrzega zasad prawidłowego mycia głowy. Klientki bardzo często skarżą się na szarpanie włosów, doświadczają zbyt silnego pocierania dłońmi fryzjerki o skórę głowy, zdarzają się sytuacje chlapania twarzy wodą czy używanie zbyt gorącego strumienia. Nie bój się zwrócić fryzjerce uwagi aby traktowała twoje włosy bardziej delikatnie.

Atmosfera w salonie

Niektóre miejsca mają to do siebie, że już po przekroczeniu progu odczuwamy przyjacielską atmosferę i pozytywną energię otoczenia. Jeśli jednak twój fryzjer zwraca się do klientów z brakiem poszanowania, przeklina w obecności innych osób i najzwyczajniej w świecie jest na bakier z kulturą, przemyśl, czy na pewno chcesz regularnie odwiedzać to miejsce.

Traktowanie klienta

Fryzjer nie powinien cię obrażać ani głośno komentować lichego stanu twoich włosów. Takie rzeczy nie mają prawa nastąpić ani w obecności innych pracowników i klientów, ani w sytuacji gdy jesteście sami. Dobrego fryzjera poznasz też po tym, czy przychyla się do twoich uwag, czy mimo wszystko działa „po swojemu”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *