Producenci kosmetyków do włosów zalewają rynek stekami produktów pielęgnacyjnych w postaci odżywek, olejków, mgiełek, masek i serum, a co jakiś czas pojawiają się nowe „genialne” produkty. Jak w tym gąszczu znaleźć produkt odpowiedni dla własnych włosów? Czym się kierować przy zakupie? Skąd pewność, że akurat ten kosmetyk będzie właściwy?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że składnikami wszelkich produktów pielęgnacyjnych do włosów są w szczególności PROTEINY, Emolienty i Humektanty. Stąd właśnie zrodziła się tajemnicza nazwa PEH i idea zachowania równowagi PEH w pielęgnacji włosów. Co takiego naprawdę kryje się pod tymi skomplikowanymi nazwami?
Proteiny
Proteiny czyli po prostu białka. Dzielimy je na proteiny pochodzenia zwierzęcego (keratyna, kolagen, proteiny jedwabiu, proteiny mleczne) oraz pochodzenia roślinnego (proteiny sojowe, pszenne, kukrydziane). Misją tych składników rekonstrukcja uszczerbków w strukturze włosa. Dzięki proteinom włosy wzmacniają się i rzadziej ulegają uszkodzeniom.
W produktach do pielęgnacji włosów znajdują się zazwyczaj tzw. proteiny hydrolizowane. Są to proteiny, które zostały rozbite na małe cząsteczki i dzięki temu mogą one skutecznie wnikać w głąb włosa. Co równie ważne, dzięki rozbiciu protein stają się one łatwo rozpuszczalne w wodzie. Niestety równie łatwo składniki myjące zawarte w szamponie mogą usunąć z włosów niezbędne proteiny. Po każdym myciu włosów powinnyśmy wiec zadbać o uzupełnienie zawartości protein we włosach.
Produkty zawierające proteiny trzeba stosować umiejętnie. Zawarte w tych kosmetykach białka muszą mieć odpowiedni zapas czasu, aby mogły dobrze wniknąć we włosy. Optymalny czas pozostawienia na włosach takiej maski czy odżywki to od 20 do 30 minut. Dodatkowo warto na włosach zawiązać turban, który pozwoli na uzyskanie efektu podgrzewania.
Produkty i półprodukty zawierające proteiny:
- żółtko jaja kurzego,
- produkty mleczne,
- żelatyna,
- soja,
- elastyna,
- keratyna,
- jedwab.
Niestety nadmiar protein w stosowanej pielęgnacji włosów także może być szkodliwy. Włosy stają się wówczas suche i matowe. Proteiny wykorzystują wodę zawartą w strukturze włosa, dlatego ważne jest żeby zadbać także o ich dobre nawilżenie
Do kuracji proteinowej najlepsze jest stosowanie odżywek i masek, które oprócz protein zawierają także substancje nawilżające. Typowe 2 w 1. Jeżeli nie, to po terapii proteinami trzeba nałożyć odzywkę nawilżającą.
Emolienty
Emolienty to nic innego jak wszelkie substancje o charakterze olejowym. Będą to różnego rodzaju oleje roślinne (arganowy, kokosowy, migdałowy). Do tej grupy zaliczamy także silikony, parafinę i masła np. kakowe czy shea.
Zadaniem emolientów jest utworzenie na obwodzie włosa warstwy ochronnej powstrzymującej prawowanie wody. Zwłaszcza w sytuacjach, kiedy wilgotność otaczającego powietrza jest zbyt niska.
Niektóre emolienty:
- oliwa z oliwek,
- parafina,
- nafta kosmetyczna,
- olejki (arganowy, migdałowy, kokosowy),
- masła (shea, kakowe).
Emolienty wyjątkowo dobrze radzą sobie w przypadku problemów z nadmiernym puszeniem się włosów. Jednak trzeba być ostrożnym. Zbyt duża ilość emolientów może spowodować utratę objętości i wrażenie nadmiernego przetłuszczenia włosów.
Humektanty
Ostatnią z trzech wymienionych wyżej grup składników są humektanty. Są to inaczej mówiąc związki wiążące wodę. Ich zasadniczą funkcją jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. To właśnie dzięki działaniu humektantów włosy stają się elastyczne, nie są podatne na złamanie czy rozdwajanie. Humektanty dobrze współpracują z omówionymi wcześniej emolientami.
Najpowszechniej znanymi humektantami są:
- wyciąg z aloesu,
- gliceryna,
- pantenol,
- miód,
- kwas hialuronowy.
W pielęgnacji włosów, humektanty należy stosować umiarkowanie. Jak ze wszystkimi produktami tak i tutaj potrzebny jest umiar. Zbyt duża ilość substancji nawilżających może spowodować, że przeciążone włosy utracą puszystość i będą się sklejały.
Pielęgnacja krok po kroku
W doborze odpowiedniej pielęgnacji należy przede wszystkim mieć na uwadze kondycję włosów. Każdy rodzaj włosa potrzebuje innych zabiegów czy kosmetyków. Grunt to poznać potrzeby swoich włosów i na nie odpowiedzieć.
Przykładowa kolejność pielęgnacji:
Krok 1 – olejowanie włosów,
Krok 2 – umycie,
Krok 3 – nałożenie maski proteinowej,
Krok 4 – spłukanie letnią wodą,
Krok 5 – odżywka z zawartością emolientów i humektantów.
Oczywiście nie jest obowiązkowe stosowanie wszystkich etapów i produktów. To będzie już zależało od aktualnej kondycji i stanu owłosienia.
Trzeba tylko pamiętać o wzajemnych oddziaływaniu na siebie protein, emolientów i humektantów.
Równowaga PEH
Pielęgnacja włosów powinna być zrównoważona. Oznacza to, że powinna być zachowana równowaga między ilością protein, emolientów i humektantów. Wtedy tylko pielęgnacja włosów będzie dla nich optymalna, co pozytywnie odbije się na kondycji włosów.
Dla każdej z nas i dla każdego rodzaju włosów stosunek tych substancji względem siebie może być bardzo różny. Wszystko zależy od aktualnego stanu włosów i skóry głowy. Tylko testowanie dostępnych produktów kosmetycznych w zgodzie z potrzebami naszych włosów pozwoli wypracować równowagę PEH i znaleźć idealną metodę pielęgnacji.
Leave a Reply