Pielęgnacja włosów zimą

Zima to taka pora roku, która w szczególności daje się we znaki naszym włosom. Bardzo ciężko przywrócić im poprzednią formę, kiedy już puszcza mrozy. Włosy niewłaściwie pielęgnowane po sezonie zimowym są bardziej zniszczone, suche i podatne na łamanie się. Zazwyczaj zauważamy też rozdwajanie się końcówek. Jak temu wszystkiemu zapobiec?

Suszenie włosów

Podstawową zasadą utrzymania włosów w dobrej kondycji zimą jest ich dokładne suszenie. Wilgotne włosy przy ujemnej temperaturze szybko ulegają zamarznięciu. Powstają wtedy mikrouszkodzenia, które nieodwracalnie niszczą włosy powodując ich łamanie oraz rozdwajanie.

Jeśli masz gęste włosy, naturalne ich suszenie może zająć wiele godzin. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie suszarki pamiętając o tym, żeby używać jedynie chłodnego nawiewu, który ogranicza do minimum powstanie uszkodzeń.

Suszarka z jonizacją

Korzystanie z suszarki może powodować elektryzowanie włosów. Sensownym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w model z funkcją jonizacji. Wówczas problem elektryzowania się włosów powinien zniknąć lub zostać mocno zminimalizowany.

Odżywka bez spłukiwania

Tego typu kosmetyk jest niezwykle przydatny w sezonie zimowym. Jego zastosowanie ma szereg zalet, a jedną z większych jest fakt, że równie dobrze, jak suszarka z jonizacją, działa na elektryzujące się włosy. Co więcej, odżywka bez spłukiwania doskonale rozwiązuje problem puszenia się włosów i skutecznie nawilża suche końcówki. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z jej ilością, aby nie przeciążyć włosów.

Problem przetłuszczania się włosów

Ciągłe noszenie czapki, także w ciepłych pomieszczeniach, niekorzystnie wpływa na skórę głowy, która właśnie zimą może zacząć się przetłuszczać. O tej porze roku warto zainwestować w czapkę z przyjaznego materiału oraz szczególnie zadbać o skórę głowy. Jest kilka propozycji, które zmniejszą ilość produkowanego sebum, mianowicie:

  • Płukanka z pokrzywy
  • Wcierka z rumianku
  • Wcierka z soku z cytryny

Dobrze jest używać szamponu o łagodnym działaniu, który nie podrażnia skóry głowy silnymi detergentami. Bardzo dobrze sprawdzą się szampony dla dzieci.

Nawilżanie powietrza

Kaloryfery w pomieszczeniach niekorzystnie wpływają na kondycję włosów. Dobrym rozwiązaniem jest kupno nawilżacza powietrza, który pomoże włosom zachować witalność. Podobne efekty przyniesie rozwieszenie na kaloryferze wilgotnego ręcznika. Można go skropić ulubionym olejkiem eterycznym.

Akcesoria do czesania włosów

Zimą zaleca się korzystanie ze szczotek z naturalnego włosia. Zapobiegają one elektryzowaniu się włosów, które mocno uprzykrza życie o tej porze roku niejednej z kobiet. Jedną z bardziej polecanych szczotek jest taka pokryta włosiem z dzika. Dodatkowo taką szczotkę można spryskać płynem antystatycznym. Niektóre z dziewczyn chwalą sobie używanie słynnej szczotki Tangle Teezer, która takowego włosia nie posiada, a jest równie skuteczna.

Bez względu na rodzaj używanej szczotki należy pamiętać, że zbyt częste jej używanie sprzyja nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *