[Artykuł sponsorowany] Kiedy należy szczególnie chronić skórę przed słońcem?

Ekspozycja słoneczna jest niezbędna dla zdrowia. Dzięki witaminie D, produkowanej poprzez kontakt skóry z promieniami słonecznymi organizm funkcjonuje prawidłowo w wielu aspektach. Słoneczna ekspozycja może jednak być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Sprawdź, kiedy szczególnie warto zwrócić uwagę na długość opalania.

Ekspozycja na słońce – jakie są efekty?

Najbardziej istotnym i zauważalnym skutkiem ekspozycji na promienie słoneczne jest przede wszystkim opalenizna. Piękna, złocista skóra, muśnięta promieniami słonecznymi wygląda zdrowo i atrakcyjnie. Poza opalenizną istotnym skutkiem kontaktu skóry ze słońcem jest poprawa samopoczucia oraz odporności organizmu. Dobry nastrój, związany z melanogenezą może jednak szybko zostać zaburzony podrażnieniami skóry, wywołanymi zbyt intensywnym opalaniem. Jeśli nie zastosujesz odpowiednio dobranej ochrony SPF skóra szybko się zaczerwieni, będzie piekąca i uwrażliwiona. Długość bezpiecznej ekspozycji zależy od karnacji skóry, wieku i wielu zdrowotnych uwarunkowań, niektóre osoby wykazują alergię na słońce, uniemożliwiającą korzystanie z promieni. 

Jak chronić skórę przed UVA i UVB?

Aby opalać się bezpiecznie przede wszystkim należy stosować preparaty z filtrem UVA i UVB. Dotyczy to również miejsc, osłoniętych przed bezpośrednią ekspozycją. W przypadku dzieci, kobiet ciężarnych oraz osób starszych warto ograniczyć czas ekspozycji słonecznej zwłaszcza w godzinach najbardziej intensywnych promieni. Warto osłaniać głowę i pić dużo wody, która nawodni organizm od wewnątrz. W wodzie trzeba stosować preparaty ochronne znacznie częściej nawet, jeśli teoretycznie są wodoodporne. Jeśli dotyczy Cię alergia na słońce zwróć uwagę na skład preparatów ochronnych. Powinny być dedykowane dla skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień i reakcji uczuleniowych. 

Alergia na słońce – jakie mogą być przyczyny?

Alergia na słońce może objawiać się silnym świądem, wystąpieniem pęcherzy i pieczenia, związanych z powstaniem rumienia i zaczerwienień na skórze. Jej przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane. Wśród najczęściej wymienianych warto wyróżnić nieprawidłowości w działaniu układu immunologicznego, stosowanie leków, w tym niektórych antybiotyków, leków nasercowych, a także preparatów w cyklu chemioterapii przy leczeniu nowotworów. Na fotodermatozę – alergię słoneczną mogą wpływać ponadto diuretyki, leki antydepresyjne, a także przeciwzapalne, zawierające ketoprofen. Przyczyny mogą być również nieznane, związane ze zmianą diety, wody lub otoczenia (wyjazd na urlop, kontakt z intensywnymi promieniami słonecznymi).

Jak unikać objawów alergii na słońce?

Objawy alergii słonecznej mogą być bardzo dokuczliwe, nie dziwi więc fakt, że osoby, zmagające się z tą przypadłością unikają promieni słonecznych. Słońce jest jednak potrzebne organizmowi, dlatego po wykluczeniu przyczyny alergii warto skórę powoli przyzwyczajać do kontaktu ze słońcem. Jeśli nie jest to z konkretnych powodów możliwe, a każda ekspozycja prowadzi do bolesnych, uciążliwych objawów warto wdrożyć farmakoterapię, zaleconą przez specjalistę. Alergię na słońce należy skonsultować z lekarzem specjalistą, który zajmuje się leczeniem schorzenia, będącego przyczyną objawów. Warto również udać się do dermatologa, który zastosuje skuteczną terapię w przypadku zmian skórnych, których trudno pozbyć się samodzielnie, dostępnymi metodami i preparatami. 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *