Mechaniczne niszczenie włosów

Czy pomimo bardzo starannej pielęgnacji swoich włosów nadal zauważasz, że są one słabe i wyglądają niechlujnie? Przyczyną twoich wątłych włosów mogą być uszkodzenia mechaniczne. Czy wiesz w jaki sposób powstają i co możesz zrobić, by ich uniknąć?

Istnieje bardzo wiele czynników, które niszczą włosy. Być może sporo czynności wykonujesz nawet nie wiedząc, że niszczą one twoje włosy.  Najczęstsze błędy podczas pielęgnacji włosów poznasz czytając poniższy tekst.

Czesanie włosów

Już na tym etapie powinnaś zwracać uwagę na wiele czynników. Wygląd włosów zależy nie tylko od samej szczotki, lecz także od sposobu ich rozczesywania.

Rozczesywanie włosów warto rozpocząć wtedy, gdy włosy są jeszcze mokre lub wilgotne (około 1 godziny po umyciu). Proces czesania włosów należy rozpocząć od końcówek włosów i powoli piąć się ku górze. W ten sposób rozczeszesz dokładnie wszystkie pasma. Czesanie włosów na mokro sprawia, że po wyschnięciu wyglądają na znacznie gładsze i zdrowsze.

Sytuacja wygląda inaczej przy włosach kręconych. Te z kolei najlepiej całkowicie pozostawić do wyschnięcia i przeczesywać jedynie palcami. Można też zaopatrzyć się w grzebień o szeroko rozstawionych zębach.

Bardzo istotną kwestią jest dobór odpowiedniej szczotki. Produkty plastikowe i o metalowych igiełkach już dawno odeszły w zapomnienie. Obecnie zastępują je szczotki z włosia dzika oraz drewniane, które gładko rozczesują włosy i nie robią kołtunów.

Czas snu

Kilkugodzinny sen to nie tylko czas intensywnej regeneracji całego ciała. Warto zadbać także o włosy zabezpieczając je przed snem w luźny kucyk, koczek lub ślimaczki. Chodzenie spać z mokrą głową i nierozczesanymi włosami jest najczęściej popełnianym błędem. Włosy narażone są wtedy na otarcia mechaniczne oraz na niekontrolowaną zmianę pozycji.

Włosy w niepogodę

Niesprzyjające warunki atmosferyczne to kolejna kwestia, przed którą musimy dokładnie zabezpieczyć swoje włosy. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na:

  • Mróz – nie wychodź na zewnątrz z mokrymi włosami. Ujemna temperatura sprawi, że w strukturze włosa pojawią się mikropęknięcia. Są to nieodwracalne zmiany, którym nie jest w stanie pomóc nawet najlepsza odżywka
  • Wiatr – powoduje plątanie się włosów. Dodatkowo, jeśli włosy rozdwajają się, z większą siłą zahaczają o siebie powodując kolejne zniszczenia. Przy wietrznej pogodzie chowaj włosy pod czapkę
  • Deszcz – wraz z opadem deszczu na naszych włosach lądują wszelkie zanieczyszczenia z atmosfery. Na czas takiej pogody także dobrze jest schować włosy pod czapkę lub porządnie je upiąć.

Co jeszcze niszczy włosy?

Struktura włosa może zostać mocno zaburzona poprzez:

  • Energiczne pocieranie ręcznikiem. Mokre włosy są najbardziej narażone na zniszczenia. Najlepiej jest delikatnie owinąć włosy ręcznikiem i poczekać, aż wchłonie on nadmiar wody.
  • Stosowanie prostownicy, lokówki i suszarki. Włosy poddane wysokiej temperaturze powinny być zabezpieczone kosmetykami termoochronnymi. Korzystając z tego typu sprzętów uważaj, by nie zaplątać włosów o urządzenie.
  • Podcinanie końcówek włosów nożyczkami do użytku domowego. Narażasz włosy na miażdżenie oraz dalsze rozdwajanie włosów

Teraz gdy wiesz, już jak powstają uszkodzenia mechaniczne, z pewnością będziesz ostrożniej obchodzić się ze swoimi włosami.

0 comments
3 likes
Prev post: Jak dbać o włosy pomiędzy myciami?Next post: Odżywianie włosów przed myciem

Related posts

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *