Pielęgnacja kręconych włosów

Kręcone włosy niejednokrotnie budzą podziw i zazdrość kobiet, których włosy są z reguły proste lub mało podatne na stylizację. Zapewne większość z nas marzy o tym, by choć na niedługą chwilę móc pochwalić się pięknym skrętem włosów na głowie nie wiedząc o tym, że pielęgnacja włosów kręconych jest niezwykle skomplikowana i czasochłonna.

Ogarnięcie i ułożenie naturalnych loków na głowie to bardzo uciążliwy proces. Trudno jest okiełznać włosy tak, aby coś, co tworzy na co dzień artystyczny nieład, mogło prezentować się schludnie i w miarę dobrze wyglądało. Problem pielęgnacji włosów zaczyna się już na etapie ich suszenia.

Czego nie robić?

Włosy kręcone są niemal zawsze z natury wysokoporowate. Oznacza to, że ciężko poddać je stylizacji bez stosowania kilku kosmetyków, włosy są suche i wymagają bardzo delikatnej pielęgnacji.

Podczas codziennej pielęgnacji warto znacznie ograniczyć stosowanie takich kosmetyków, jak żel, wosk, lakier czy guma. Produkty te zawierają silny skład, który skutecznie obciąża łodygi włosów i może powodować reakcję alergiczną skóry głowy. Pamiętając o tym, że loki są szczególnie wrażliwe na powstawanie mikrouszkodzeń, warto zrezygnować z używania jakichkolwiek wałków, suszarki, czy prostownicy.

Jak czesać kręcone włosy?

Skrętne pasma należy traktować ze szczególną troską i starannością. Rozczesywanie loków zawsze zaczynamy od końcówek włosa i stopniowo przesuwamy się ku skórze głowy. Powinno się wykonywać to w momencie, kiedy włosy są jeszcze mokre, chwilę po tym, jak zastosowano odżywkę.

Niestety nie wszystkie szczotki sprawdzą się przy pielęgnacji kręconych włosów. Zdecydowanie nie należy używać szczotek typu tangle teezer, która rysuje łodygę włosa. Kręcone pasma należy rozczesywać grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami lub szczotką, której zęby są także szerzej rozstawione.

Jak prawidłowo suszyć skrętne pasma?

Chcąc podkreślić skręt włosów i nadać im sprężystości, postaw na suszarkę z dyfuzorem. Nasadka znakomicie radzi sobie ze skupianiem powietrza w taki sposób, że włosy w trakcie suszenia nie fruwały na wszystkie strony. Stosowanie dyfuzora pozwoli zminimalizować efekt sianowatych włosów. Należy jednak pamiętać o tym, aby:

  • Lekko osuszyć wcześniej włosy (najlepiej, aby nadmiar wody wchłonął ręcznik) i podzielić je na kilka sekcji
  • Uruchomić dyfuzor dopiero w momencie, kiedy skierujemy go na jedną z wydzielonych części włosów
  • Początkowo susz pasma przez około 1 minutę ciepłym powietrzem, następnie używaj naprzemiennie ciepłego strumienia z chłodnym

W trakcie suszenia głowy zawsze pochyl się w przód w ten sposób, aby włosy skierować w stronę podłogi. Zabieg pozwoli unieść włosy u nasady, dzięki czemu zyskają na objętości.

Częste używanie suszarki może wiązać się z ich stopniowym niszczeniem. Aby temu zapobiec warto stosować olejki odżywcze oraz kosmetyki emolientowe, które będą chronić włosy przed powstawaniem mikrouszkodzeń. Oleje wpływają ochronnie na łodygę włosa, podkreślają skręt loków oraz sprawiają, że włosy są sprężyste i odpowiednio nawilżone.

0 comments
33 likes
Prev post: Jak zachować kolor włosów po farbowaniu?Next post: Domowa pielęgnacja jak u fryzjera

Related posts

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *