Noszenie czapki a włosy

Ogromna liczba kobiet unika noszenia czapki zimą w obawie przed zniszczeniem długo układanej fryzury. Większość pań nie zdaje sobie sprawy, że ujemna temperatura bardzo niszczy włosy, a efekt finalny zauważany jest dopiero wczesną wiosną. Poza oczywistym faktem, że brak czapki na głowie może narazić cię na przeziębienie, warto wiedzieć, że stanowi ona element ochronny dla twoich włosów.

Jak ujemna temperatura działa na włosy?

Zawartość wody w pojedynczym włosie wynosi około 10 procent. Przy ujemnej temperaturze woda ta szybko zamarza powodując mikropęknięcia w strukturze włosa. Ubytki te możemy dostrzec gołym okiem bardzo szybko. Włosy są bardziej osłabione, stają się łamliwe i kruche. Powstałe przez mróz uszkodzenia są nieodwracalne i żaden kosmetyk nie jest w stanie przywrócić włosom poprzedniej kondycji.

Co więcej, niska lub ujemna temperatura osłabia cebulki włosów, co z kolei przyczynia się do wypadania włosów. Gruczoły łojowe źle znoszą gwałtowne zmiany temperatur, które zaburzają ich pracę. Efektem jest przerzedzanie się włosów. Czapka pomaga w utrzymaniu stałej temperatury na głowie i chroni włosy przed wiatrem.

Jaką czapkę wybrać?

Poza walorami estetycznymi powinna spełniać kilka ważnych funkcji:

  • Dobrze przylegać do głowy
  • Zakrywać uszy
  • Nie uciskać zbyt mocno włosów
  • Najlepiej, gdy wykonana jest z bawełny lub wełny. Czapki akrylowe mogą powodować uszkodzenia mechaniczne i nadmierne przegrzewanie się skóry głowy.

Jak nosić czapkę?

Przede wszystkim z korzyścią dla włosów! Bardzo dużo kobiet i nastolatek popełnia duży błąd przykrywając czapką jedynie skórę głowy. Kosmyki wystające spod czapki nadal narażone są na destrukcyjne działanie mrozów, zwłaszcza kiedy para wodna, która wydobywa się z naszych ust dodatkowo osiada na włosach. Najlepiej zrobisz chowając pod czapkę wszystkie włosy.

Boisz się, że włosy pod czapką stracą objętość i staną się przyklapnięte? Jest na to rada. Wystarczy, że przed nałożeniem czapki przerzucisz przedziałek na drugą stronę głowy. Po wejściu do pomieszczenia nie będziesz mieć problemu z ułożeniem włosów na właściwą stronę.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przestrzeganie poniższych wskazówek powinno znacznie ograniczyć powstawanie zniszczeń spowodowanych ujemną temperaturą:

  • Nie wychodź z domu z wilgotnymi włosami, gdy na dworze panuje mróz. Chowanie włosów pod czapkę także na niewiele się zda. Woda zawarta we włosach zamarznie i spowoduje liczne uszkodzenia struktury pasm. Poza tym bardzo łatwo się przeziębić.
  • Po każdym myciu głowy stosuj serum na końcówki włosów. Dzięki temu zabezpieczysz je przed uszkodzeniami mechanicznymi
  • Po wejściu do ciepłego pomieszczenia pamiętaj o zdejmowaniu czapki. Przegrzanie skóry głowy kończy się łupieżem i szybszym przetłuszczaniem się włosów.

Noszenie czapki ma też swoje minusy. Jednym z nich jest elektryzowanie włosów. Jeśli jednak wziąć pod uwagę wszelkie korzyści, które zyskujesz dzięki noszeniu czapki, minusy zdają się być jedynie małym drobiazgiem. Teraz nie pozostało nic innego, jak dopasować odpowiednią czapkę. Twoje włosy będą ci za to wdzięczne.

0 comments
0 likes
Prev post: Kawa w pielęgnacji włosówNext post: Pielęgnacja zniszczonych włosów – regeneracja w 5 krokach

Related posts

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *