Jak zapobiegać rozdwajaniu końcówek?

Problem rozdwajających się końcówek włosów dotyczy większości kobiet. Czynników, które powodują uszkodzenia włosów, jest całe mnóstwo. Jedną z najczęstszych przyczyn jest spanie w mokrych, nierozczesanych włosach, czy ich niewłaściwa pielęgnacja. Jak dbać o włosy, by końcówki nie rozdwajały się?

Zacznij od podstaw

Postaraj się wyeliminować ewentualne błędy. Być może wiele z nich popełniasz nieświadomie, działając ze szkodą na włosy. Przede wszystkim:

  • Nie kładź się spać z mokrymi włosami. Wysuszone włosy warto upiąć w luźny koczek lub ślimaczki, aby ograniczyć zniszczenia powstałe na wskutek otarć mechanicznych o poduszkę, ręcznik czy piżamę.
  • Myj włosy w ciepłej wodzie. Zarówno zimny, jak i gorący strumień wody wyrządzają wiele szkód nie tylko na włosy, lecz także na skórę głowy.
  • Ogranicz zabiegi typu koloryzacja, prostowanie włosów, rozjaśnianie czy trwała.
  • Zadbaj o odpowiedni poziom nawilżenia w swoim mieszkaniu. Suche powietrze (zwłaszcza zimą) skutecznie osłabia nasze włosy. Może warto zainwestować w nawilżacz?
  • Zadbaj o regularne podcinanie końcówek

Jak zapobiegać rozdwajaniu włosów?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli mimo starań nadal zmagasz się z problemem nieestetycznie wyglądających rozdwojonych końcówek, zastosuj się do poniższych wskazówek.

  • Nie upinaj włosów zbyt ciasno
  • Codziennie stosuj odżywki przeznaczone do włosów słabych, łamliwych, z tendencją do rozdwajania
  • Wszelkie kosmetyki stylizacyjne, takie jak pianki czy lakiery, stosuj tylko wtedy, gdy naprawdę jest to konieczne
  • Chroń włosy przed mrozem i deszczem zakładając czapkę
  • Pozbądź się gumek z metalowymi elementami, które skutecznie osłabiają włosy

Dobór odpowiednich nożyczek

Kwestia zakupu właściwych nożyczek ma niebagatelne znaczenie przy podcinaniu włosów. Zwykłe nożyczki zakupione w drogerii powodują miażdżenie włosa, co przekłada się na ich dalsze rozdwajanie. Jeśli sama podcinasz włosy, musisz zainwestować w profesjonalne nożyczki fryzjerskie, które są odpowiednio wyprofilowane, nie rdzewieją i są wystarczająco ostre. Średni koszt takich nożyczek to wydatek rzędu ok. 100 zł, jednak jest to inwestycja, która z pewnością odpłaci się pięknymi włosami.

Jak często podcinać włosy?

Częstotliwość podcinania końcówek zależy przede wszystkim od kondycji włosów. Jeśli masz włosy bardzo zniszczone, trzeba je podcinać raz na 1-2 miesiące. Osobom o włosach średnioporowatych wystarczy jedno cięcie na 4 miesiące, wysokoporowatych – co 3 miesiące. Posiadacze zdrowych włosów mogą podcinać końcówki co pół roku.

Mity o rozdwajaniu końcówek

Szeroka oferta produktowa kosmetyków do włosów sprawiła, że wierzymy we wszystko, co producent obiecuje na opakowaniu. Owszem, produkt jest w stanie skleić rozdwojone końcówki, ale tylko do kolejnego mycia. Ciągłe stosowanie takich kosmetyków nie sprawi, że pozbędziemy się problemu. Rozdwojone końcówki trzeba po prostu obciąć.

Drugim mitem jest przekonanie, że włosy urosną szybciej jeśli nie będziemy podcinać końcówek. Tak, o ile możesz pochwalić się zdrowym, niskoporowatym włosem. W każdym innym przypadku włosy będą co prawda dłuższe, ale ich końcówki – słabe, suche i zniszczone.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *