Absolutne podstawy pielęgnacji włosów – dla początkujących

W czasach, kiedy ogromny nacisk kładzie się na wygląd, zdecydowana większość kobiet bardziej dba o swój wizerunek. Zadbane włosy to wizytówka każdej z pań, warto więc o nie zadbać tym bardziej, że jako widoczna część, przykuwa uwagę całego otoczenia.

Trzy strefy pielęgnacji

Pielęgnację włosów możemy podzielić na trzy strefy:

  1. Skóra głowy oraz włosy u nasady

Tę część należy otoczyć szczególną troską. Odpowiednia pielęgnacja zaowocuje pojawieniem się nowych włosów i wzmocni rosnące pasma. Piękne włosy właśnie tutaj mają swój zaczątek, dlatego tak ważne jest dostarczenie wszelkich składników, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. W tej sekcji skupiamy się w szczególności na tym, aby odbić włosy u nasady, zwiększyć ich objętość i nawilżyć skórę głowy.

Na tę część włosów stosujemy szampony, które mają w składzie silnie oczyszczające detergenty oraz takie, które zawierają delikatne substancje myjące. Pamiętaj, aby za każdym razem rozwodnić  i spienić dawkę szamponu. Mycie głowy będzie wówczas skuteczniejsze.

Pozostałe kosmetyki na tę część włosów to:

  • Odżywki

Dostarczają niezbędnych składników do cebulek włosów, ułatwiają rozczesywanie pasm, wygładzają i nabłyszczają włosy. Odżywki mogą być z powodzeniem stosowane jako zamiennik szamponu.

  • Wcierki

Dzielą się na bezalkoholowe oraz takie z zawartością alkoholu. Po aplikacji wcierki należy wykonać masaż skóry głowy, aby pobudzić krążenie.

  • Peeling

Skóra głowy po zastosowaniu peelingu jest oczyszczona i przygotowana na kolejną warstwę kosmetyku. Peeling jest preparatem, który świetnie oczyszcza skórę i włosy u nasady z nadbudowanych odżywek oraz szamponu. Warto wykonywać go raz w tygodniu.

  1. Włosy na długości

Ta strefa włosów jest najbardziej widoczna, dlatego tutaj należy skupić się na ich kondycji. Do pielęgnacji włosów na długości używamy odżywek i masek, które dzielimy na:

  • Humektantowe
  • Proteinowe
  • Emolientowe

Włosy na długości warto systematycznie olejować. Zabieg ten może być wykonywany w zaciszu własnego domu. Włosy po olejowaniu są odżywione, mocniejsze i bardziej sprężyste. Podobnie jak w przypadku odżywek, warto wypróbować kilku rodzajów olejów i znaleźć taki, który będzie spełniał wasze oczekiwania. W przypadku gdy włosy są ekstremalnie przesuszone na długości, warto dodać im nawilżenia przez stosowanie mgiełek (na przykład silikonowych).

  1. Końcówki włosów

Jest to strefa, w której włosy są najstarsze, a więc najbardziej zniszczone. Tutaj do akcji wkraczają kosmetyki o właściwościach ochronnych. Bardzo skuteczne okaże się serum silikonowe, które świetnie zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem. Serum można nakładać dwukrotnie, na mokre oraz suche włosy.

Alternatywą dla serum będą pianki ochronne oraz oleje. Wysoką skuteczność w ochronie końcówek włosów wykazuje olej arganowy lub olej z nasion malin. Na tę część włosów możemy stosować także parafinę, która świetnie dociąża włosy.

Na koniec warto wspomnieć, że każdorazowa stylizacja włosów na gorąco osłabia je i niszczy. Należy za każdym razem dbać o taflę włosa stosując kosmetyki termoochronne, a w przypadku zabiegów fryzjerskich (koloryzacja, rozjaśnianie) poprosić fachowca o rady związane z późniejszą pielęgnacją.

Rekomendowane artykuły

2 komentarze

  1. Właściwa pielęgnacja włosów jest mega ważna. Im naturalnie tym lepiej 🙂 chociaż czasem stosuję silikony jak włosy mi się buntują za bardzo 😀 ale szampony z Cosnature sprawdzają się u mnie znakomicie, fajny stosunek ceny do jakości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *