Włosy po myciu – jak wycierać, kiedy czesać i suszyć?

Na pozór suszenie, czesanie czy wycieranie włosów po kąpieli to czynność banalnie prosta. Wydawać by się mogło, że wystarczy włączyć ręcznik, grzebień czy suszarkę i gotowe. Tymczasem nieprawidłowe wykonanie tych czynności może sprawić, że włosy będą zniszczone i matowe, a ich końcówki rozdwojone.

Jak zatem dbać o włosy po umyciu tak, aby nasza fryzura zawsze dobrze wyglądała?

Co można, a czego nie bezpośrednio po umyciu?

 • Po umyciu głowy włosy należy odcisnąć w ręcznik i na chwilę zawinąć w turban.
 • Kosmyki tylko delikatnie odciskamy, bez gwałtownego i intensywnego tarcia głowy ręcznikiem (takie działanie może sprawić, że włosy będą bardziej splątane, a ich końce będą się szybciej rozdwajać).

Czesanie mokrych włosów ? Kiedy można i jak to robić:

 • Mokrych włosów nie warto na siłę rozczesywać szczotką, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku – włosy będą połamane i zniszczone.
 • Dobrze jest poczekać aż pasma przeschną i dopiero wtedy je rozczesać.
 • Jeśli już koniecznie musimy przeczesać wilgotne kosmyki, to najlepiej jest sięgnąć po grzebień o szeroko rozstawionych zębach lub specjalną szczotkę do czesania włosów mokrych.

Jak suszyć włosy, aby były zdrowe?

Pomysłów na to jak i czym myć włosy jest bardzo wiele. Powstało bardzo dużo tekstów traktujących o szamponach, odżywkach, mydłach do włosów, olejkach i zupełnie naturalnych, ziołowych preparatach, które czyszczą, odżywiają i regenerują włosy. Wiemy o tym jak je stosować, zmywać, jak pielęgnować włosy w każdy możliwy sposób. A jednak nadal robimy to źle (szczególnie kobiety). Prawdopodobnie z braku czasu.

 • Włosom najlepiej jest dać wyschnąć w naturalny sposób. Długie włosy wymagają dbałości, więc podczas procesu schnięcia można je rozczesywać (nie na mokro, by nie wyciągać włosów, które są w tej formie bardziej elastyczne), zapobiegać ich skołtunieniu i układać. To trudne, ale zdrowe.
 • Nie zawijamy włosów w kokon z ręcznika (turban zawinięty dookoła głowy po kąpieli).
  Włosy, które kąpiel pozbawiła chwilowo odpowiedniej ochrony, produkują nadmierną ilość łoju, który na dodatkowo zapoconej pod ręcznikiem skórze głowy przyczyniają się do rozwoju grzybów i drobnoustrojów, które właśnie przed chwilą zmyliśmy w czasie kąpieli.
 • Jeśli już musimy sięgnąć po suszarkę. to warto ją nastawić na chłodny strumień powietrza  gorące powietrze może przegrzewać i nadmiernie wysuszać strukturę włosa
 • Przed rozpoczęciem suszenia pasma dobrze jest zabezpieczyć włosy kosmetykiem termoochronnym, który pozwoli zminimalizować szkodliwe skutki używania suszarki i innych urządzeń wykorzystywanych do stylizacji włosów.
 • Warto pamiętać, aby suszarkę trzymać w odpowiedniej odległości – około 30 cm. Zbyt bliski nawiew ciepłego powietrza może sprawić, że pasma będą przesuszone i matowe.
 • Wskazówka dla pań, które chcą dodać swojej fryzurze objętości – pomoże w tym suszenie włosów głową w dół.

Czego nie wolno robić po umyciu głowy?

Jednym z przestępstw przeciwko dobrej kondycji włosów jest położenie się spać z mokrą głową.

 • Wilgotne pasma ocierają się w nocy o poduszkę, a to jedna z częstych przyczyn rozdwajania się końcówek. Kosmyki są przez to również bardziej splątane, a co za tym idzie – trudniej jest je rozczesać.
0 comments
57 likes
Prev post: Olej z czarnuszki – właściwości i zastosowanieNext post: Domowa maseczka do włosów suchych

Related posts

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *